Ciąża tygodnie (3)

Twoje dziecko

waga 0g, wzrost 0cm
Do zapłodnienia dochodzi w jednym z jajowodów. W spermie, która zostaje wytryśnieta do pochwy znajduje się aż 300 milionów plemników. Do jajowodów dociera tylko kilkaset z nich a jedynie ten jeden wybrany łączy się z komórką jajową. To moment zapłodnienia. Za około dwa tygodnie, czyli 4 tygodnie od daty ostatniej miesiączki możesz zrobić domowy test ciążowy.

Ciążę dzieli się na trymestry. Pierwszy z nich trwa 13 tygodni. Drugi od 14. do 27. tygodnia. trzeci od 28. do 40. tygodnia.

Twoje ciało

Jeśli monitorujesz swój cykl, pewnie zauważyłaś zmiany śluzu. W trakcie owulacji staje się śliski, przeźroczysty i rozciągliwy (przypomina białko jajka).

W trakcie owulacji możesz też zaobserwować wyższą temperaturę ciała i lekkie bóle brzucha.

Jeśli myśl o zostaniu mamą wywołuje w tobie obawy, jak sobie poradzisz, bo nic nie wiesz o ciąży i o dzieciach, nie martw się. Masz przed sobą 9 miesięcy, by się do tego odpowiednio przygotować. A poza tym, nie bez powodu mówi się przecież o instynkcie macierzyńskim. Sama zobaczysz, że kiedy dziecko już pojawi się na świecie niejednokrotnie matczyna intuicja podpowie ci co robić.

Twoje zdrowie i nie tylko

Wiele uwagi kobiet zaprząta pytanie, jak powiedzieć o ciąży partnerowi, by było romantycznie i niepowtarzalnie. Życzymy ci żeby podzielenie się z partnerem wiadomością o powiększeniu się rodziny, zbliżyło was do siebie.

Może się jednak zdarzyć, że partner nie zareaguje tak, jak sobie wyobrażałaś. Nie bierz mu tego za złe. Po pierwszym szoku (skończą się imprezy, ktoś zagarnie na długie miesiące twoje piersi, w końcu będzie trzeba wydorośleć) większość mężczyzn świetnie odnajduje się w nowej roli, dzielnie znosząc nastroje swoich ciężarnych partnerek, pocieszając gdy zalewa się łzami z powodu dodatkowych kilogramów, masując opuchnięte stopy i bolące plecy, czy w finałowym dniu przecinając pępowinę.

Rady dla partnera

Niektóre pary rezygnują z seksu przed owulacją, by powrócić do niego ze zdwojoną siłą w okresie owulacyjnym. Badania nie potwierdzają jednak tezy, że powstrzymywanie się od seksu przez jakiś czas skutkuje „mocniejszymi plemnikami”. Najszybszym sposobem, by zajść w ciążę, jest uprawienie seksu każdego dnia podczas owulacji.

Praktyka pokazuje, że elektryczności, czy ogrzewania sprawiały, że na 9 miesięcy pojawiał się baby boom. A zatem zakręć ogrzewanie w mieszkaniu, wynieś telewizor z sypialni i do dzieła!

1. tydzień ciąży   3. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.