Ciąża tygodnie (1)

Twoje dziecko

waga 0g, wzrost 0cm
Jeśli nie planujesz ciąży, pewnie nawet nie zastanawiasz się, że za kilka tygodni sięgniesz po test ciążowy. Jeśli jednak pragniesz zostać mamą, zapewne odliczasz dni cyklu, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Nadchodzi wielki dzień, który zbliży cię do tego pragnienia. O-jak owulacja. Następuje zawsze około 14. dnia cyklu, przy cyklach 28-dniowych.

Twoje ciało

Ścianki macicy stają się grubsze, przygotowując się na przyjęcie zapłodnionego jaja. Już wkrótce może się okazać, że jeśli plemnik spotka się z dojrzałą komórką jajową za 9 miesięcy będziesz mamą.

Być może mówienie o ciąży, kiedy jeszcze w niej nie jesteś wydaje ci się nieco dziwne. Obliczanie przyszłego terminu porodu i tygodni ciąży rozpoczyna się jednak od podania daty ostatniej miesiączki. Notuj więc w kalendarzu te daty. Wprawdzie trudno określić precyzyjnie sam moment zapłodnienia, ale data ostatniej miesiączki to podstawowe pytanie, które będzie często padało w gabinecie lekarskim przez najbliższe miesiące. I od tej daty określa się wiek ciąży. Pamiętaj jednak, że gdy jesteś od 4 tygodni w ciąży, czyli minęły 4 tygodnie od daty ostatniej miesiączki, to faktyczny wiek płodu to jedynie 2 tygodnie.

Twoje zdrowie i nie tylko

Notuj daty comiesięcznych krwawień. Jeśli zajdziesz w ciążę, brak kolejnej miesiączki w spodziewanym terminie, będzie jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Nie będziesz miała okresu nie tyko przez najbliższe 9 miesięcy. Krwawienie nie pojawi się również podczas karmienia piersią. Nie wyrzucaj otwartego opakowania podpasek. Przydadzą ci się po porodzie. Krwawienie przypomina wówczas krwawienie podczas silnego okresu.

Jeśli planujesz ciążę, pewnie wyobrażasz sobie, jaka będzie reakcja twoja i partnera na widok dwóch kresek na teście ciążowy, Każda z nas reaguje inaczej i nawet jeśli czekałaś na dziecko może się okazać, że pozytywny wynik testu sprawi, że z niewiadomych powodów wybuchniesz płaczem. Nie przejmuj się tym. Taka mieszanka emocji, zmienne nastroje, płaczliwość są częste u kobiet w ciąży.

Jeśli planujesz ciążę, prowadź zdrowy tryb życia, by od początku dbać o dziecko. Jeśli jednak widząc dwie kreski na teście w popłochu zaczniesz sobie wypominać, że paliłaś, wypiłaś kilka drinków, bądź o kilka drinków za dużo, farbowałaś włosy, czy robiłaś rzeczy, o których teraz wyobraźnia podpowiada ci, że mogą być niebezpieczne dla dziecka, odetchnij i uspokój się. Masz przed sobą 9 długich miesięcy, by w możliwie najlepszych warunkach donosić ciążę i urodzić zdrowego malucha.

Jeśli zażywasz leki, porozmawiaj z lekarzem, czy są bezpieczne dla płodu. Poinformuj też swojego ginekologa, jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, by zastanowić się, jakie może ona nieść z sobą ryzyko dla rozwijającego się płodu. Powinnaś też odsunąć się od sytuacji potencjalnie niebezpiecznych w pracy.

Jeśli tego nie robiłaś zacznij przyjmować kwas foliowy. Regularne zażywanie tego preparatu przed ciążą zacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu nerwowego u dziecka. Zalecana dawka to 400 mikrogramów (0,4 mg) dziennie.

Rady dla partnera

Zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia dotyczą również przyszłych ojców. Zrezygnuj z palenia, picia alkoholu, nie noś obcisłych slipek, komórki przy pasku. Może to osłabiać jakość spermy i plemników.

2. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.