Artykuł partnera

Termometr to element wyposażenia niemal każdej domowej apteczki. Pomaga rozwiać wątpliwości co do gorączki czy stanu podgorączkowego. Ułatwia postawienie wstępnej diagnozy i alarmuje w sytuacjach, gdy gorączka jest bardzo wysoka. Co powinniśmy wiedzieć o termometrach i jak ich używać?

Gorączka – o czym może świadczyć?

Przyjęta za wzorcową prawidłowa temperatura ciała człowieka to 36,6 stopni Celsjusza. Przy nawet niewielkim odstępstwie od normy odczuwamy niepokój. Niemniej, drobne odchylenia nie są jeszcze alarmujące. Właściwie do 38 °C stosuje się określenie stan podgorączkowy. To jednak kwestia jednostkowa: jedna osoba z temperaturą 37 °C będzie się czuła dobrze, a inna fatalnie. Formalnie, gorączkę dzielimy na:

  • Stan podgorączkowy – poniżej 38°C.
  • Temperaturę niską – od 38 do 38,5 °C.
  • Temperaturę wysoką – od 38,5 do 39 °C.
  • Temperaturę bardzo wysoką – powyżej 39 °C.

Gorączka to zazwyczaj naturalna reakcja obronna organizmu. W normalnych warunkach organizm reguluje temperaturę ciała, tak aby została utrzymana w granicach 36,6 °C. Gorączka powodowana jest przez pirogeny, substancje białkowe pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Substancje te, po dotarciu do mózgu zwiększają produkcję prostaglandyn, które powodują gorączkę. Gorączka towarzyszy zazwyczaj infekcjom, stanom zapalnym i chorobom, nie tylko przeziębieniu i grypie. Utrzymująca się przez kilka godzin wysoka gorączka może być groźna dla życia.

Kiedy sięgnąć po termometr?

Są wypadki kiedy regularne mierzenie temperatury jest wskazane, na przykład dla kobiet starających się o dziecko. Większość osób mierzy jednak temperaturę w sytuacjach, kiedy podejrzewa gorączkę lub stan podgorączkowy. Gorączce towarzyszy zwykle gorsze samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu. Podejrzenie mogą wzbudzać także rumieńce, błyszczące oczy oraz pocenie się czy dreszcze.

Po stwierdzeniu gorączki i podaniu leków, które mają na celu obniżenie jej, należy kontrolować, czy temperatura nie wzrasta. Gorączka to stan wycieńczający i odwadniający organizm. Należy się oszczędzać i przyjmować dużo płynów. Przy wysokiej lub długo utrzymującej się gorączce konieczna jest wizyta u lekarza.

Rodzaje termometrów – jaki będzie najlepszy?

Istnieje wiele rodzajów termometrów. Warto zapoznać się z możliwościami i zaletami zanim podejmie się decyzję o zakupie. Najpopularniejsze są:

  • Termometr szklany – dawniej zawierały rtęć, od 2009 roku zastąpiono ją innymi cieczami (alkoholem lub galem). Nie ma już niebezpieczeństwa stłuczenia i zatrucia rtęcią, niemniej nie są to najwygodniejsze termometry. Pomiar temperatury trwa długo i nie zawsze jest precyzyjny. Termometry szklane tracą na popularności.
  • Termometr paskowy – łatwy w obsłudze, ale niezbyt precyzyjny. Pasek z termometrem przykleja się do czoła i po ok. 15 sekundach odczytuje wynik. Nie jest to termometr precyzyjny.
  • Termometr elektroniczny – jego zaletą jest bardzo szybki pomiar temperatury – trwa około 5 sekund. Są wytrzymałe i uniwersalne. Są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie.
  • Termometry do ucha i termometry czołowe. Wyróżnia je łatwość użycia i bardzo krótki czas pomiaru wynoszący 1-2 sekundy. Zdecydowanie ułatwiają mierzenie temperatury najmłodszym.
  • Termometr w smoczku przeznaczony dla najmłodszych dzieci.
  • Termometr elektroniczny na podczerwień, zwany też termometrem bezdotykowym – jest nowoczesny, łatwy w obsłudze, szybki i precyzyjny.

Kupując termometr warto dostosować go do własnych potrzeb. Pamiętajmy też, że aby wynik był wiarygodny termometr musi być dobrej jakości, tak, aby podawany wynik był miarodajny. Warto zainteresować się z wiodącymi markami, jak Omron, które produkują termometry bardzo wysokiej jakości. Termometr top urządzenie, które przydaje się często, a nowy kupuje się go rzadko, dlatego warto mieć w apteczce termometr niezawodny.

Pamiętajmy, że temperatura może świadczyć nie tylko o przeziębieniu, ale także o innych chorobach, czasem groźnych dla zdrowia i życia. Wysoka lub trudna do zbicia temperatura zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Zgoda na publikację zdjęcia: gdziepolek.pl