Jeśli zapytać rodziców oczekujących dziecka, czego w opiece nad noworodkiem obawiają się najbardziej, zdecydowana większość z nich odpowiada: kąpieli. Faktycznie, może to być naprawdę wielkie wyzwanie. Jeśli jednak dobrze się przygotujesz, okaże się, że to nie jest nic trudnego i zarówno ty, jak i maluszek będziecie mieć z kąpieli ogromną frajdę.

Przygotuj miejsce do kąpieli

Młodzi rodzice najczęściej kąpią dziecko w sypialni, stawiając wanienkę na stoliku lub łóżku. Cóż, to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pochylanie się nad wanną czy brodzikiem w łazience jest zdecydowanie mniej komfortowe. Poza tym w pokoju jest zazwyczaj najcieplej. Ponadto wanienka będzie stała w pobliżu przewijaka, a w sypialni najczęściej znajdują się wszystkie akcesoria i przybory do kąpania, których możesz potrzebować.

W pomieszczeniu, w którym będzie kąpany noworodek, powinno być około 25 stopni Celsjusza. Na kwadrans przed kąpielą warto dodatkowo nagrzać w pokoju. Skóra małych dzieci nie zawsze dobrze radzi sobie z regulacją cieplną, więc musisz mieć pewność, że maluszek nie zmarznie.

Co jest potrzebne przy kąpieli dziecka?

Zanim zabierzesz się za kąpiel, musisz przygotować wszystko, co będzie ci potrzebne w trakcie i tuż po niej. Potrzebujesz zatem miękkiej gąbki lub myjki z delikatnego materiału, a także preparatu do kąpieli. Tradycyjne mydło nie jest najlepszym wyborem, ponieważ może wysuszać delikatną skórę. Zamiast niego należy użyć delikatnego żelu o naturalnym składzie, jak na przykład kremowy żel myjący Emotopic, w którym znajdziesz innowacyjne połączenie oleju konopny i oleju canola, które zapewniają odpowiednie nawilżenie, a dodatkowo wykazują działanie łagodzące i przeciwświądowe.

Dodatkowo obok wanienki od razu ułóż ręcznik, krem do pupy i środki pielęgnujące do pępuszka, pieluszkę i ubranka do snu oraz czapeczkę. Musisz mieć to pod ręką, żeby móc szybko posmarować ciałko maluszka i ubrać dziecko, by nie zmarzło. Ręcznik po kąpieli powinien mieć swojego rodzaju kapturek, który od razu ochroni główkę.

Kilka podstawowych zasad kąpieli

Zanim włożysz dziecko do wanienki, upewnij się, że woda ma około 37 stopni Celsjusza. Nie może być ani za zimna, ani za ciepła, nie powinno także być jej za dużo. Na początku umyj dziecku oczka i uszy. Należy zrobić to pieluszką tetrową lub czystym gazikiem zanurzonym w chłodnej, przegotowanej wodzie. Pod żadnym pozorem nie czyść uszu patyczkiem!

Następnie przychodzi moment zanurzenia. Maluszek będzie spokojniejszy, jeśli nie będziesz wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Wszystko rób spokojnie i ciągle mów do dziecka, by czuło się bezpieczniejsze. Wtedy obędzie się bez łez. Podtrzymuj ciało malucha jedną ręką, tak by jego głowa wystawała nad wodą. Po rozprowadzeniu płynu myjką polewaj brzuszek, nóżki i rączki delikatnymi ruchami. Musisz jednak uważać, by nie zamoczyć pępuszka. Dopóki nie odpadnie, możesz przykryć go gazikiem lub pieluszką na wszelki wypadek.

Zgoda na publikację zdjęcia: emotopic.pl