Jakie są objawy poronienia?

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, do którego dochodzi przed 22. tygodniem ciąży. Czasami objawy poronienia są jednoznaczne, a czasami wręcz niezauważalne. W każdym jednak przypadku warto zgłosić się do ginekologa. Jak rozpoznać poronienie?

Niestety poronieniem kończy się nawet co piąta ciąża, a najczęściej dzieje się to w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i wiele pań nawet nie wie, że doszło do poronienia, bo nie wiedzą nawet, że były w ciąży. Do poronienia dochodzi po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy. Tu, by uchronić zarodek przed odrzuceniem, łożysko wydziela progesteron. Jednak jeśli produkcja tego hormonu jest niewystarczająca, zwykle dochodzi do poronienia. Wówczas jedynym objawem takiego stanu jest obfita i nieco bardziej bolesna miesiączka, a kobieta nawet nie wie, że to poronienie.

Objawy poronienia

Gdy jednak ciąża jest już stwierdzona, to każde krwawienie jest objawem niepokojącym, choć trzeba przyznać, że delikatne krwawienie może się zdarzyć. Jeśli jednak plamienie jest brązowe lub jasnoczerwone i towarzyszą mu skurcze, pojawia się obfite krwawienie i wydostają się skrzepy, to jest znak, że dochodzi do poronienia. Wówczas trzeba udać się do szpitala na SOR lub należy wezwać karetkę.

Prawdą jest, że w ciąży skurcze także mogą być czymś naturalnym, ale muszą one być łagodne i przemijające. Niepokoją i wskazują na poronienie te, które są silniejsze niż w trakcie zwykłej miesiączki. Jeśli więc utrzymują się bardzo długo, to nawet gdy nie wystąpi krwawienie, należy jak najszybciej udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

To jeszcze nie wszystkie objawy poronienia. Niepokojąca jest też wodnista wydzielina z pochwy o kolorze biało-różowym. W niej mogą pojawić się widoczne wręcz fragmenty tkanek, które zwykle są elementami łożyska. Nigdy nie wolno ignorować takiego faktu. Należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę, bo to niemal pewne, że właśnie dochodzi do poronienia.

I wreszcie, choć może zabrzmi to dziwnie, objawami poronienia jest brak wcześniej występujących objawów ciąży, takich jak chociażby mdłości, bezpodstawna utrata wagi lub nagłe ustąpienie wszelkich zachcianek.

Patomorfologiczne rodzaje poronień

Wyróżnia się cztery podstawowe, patomorfologiczne rodzaje poronień. Pierwszym z nich jest poronienie zupełne, gdy zarodek wraz z kosmówką zostaje wydalony całkowicie. Zdarza się to bardzo rzadko, ale wówczas nie ma nawet potrzeby oczyszczania macicy. Znacznie częściej występuje poronienie niezupełne, gdy łożysko i kosmówka nie zostają samoistnie wydalone w całości. Wówczas konieczne jest łyżeczkowanie macicy.

Innym rodzajem poronienia jest poronienie jednoczasowe, które zdarza się zwykle w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży i zwane jest poronieniem wczesnym. Z kolei między 13. a 22. tygodniem ciąży zwykle dochodzi do poronienia dwuczasowego, zwanego też późnym, gdy w pełni wykształcone jest już łożysko.

Autor i zdjęcie: hellomama.pl