Artykuł sponsorowany


Alergia skórna najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, które z natury mają bardzo delikatną skórę. Wiele substancji, które nie podrażniają naskórka u osoby dorosłej, wywołują świąd i pieczenie u maluchów. Każda alergia skórna należy do bardzo uciążliwych dolegliwości, bez względu na to czym została spowodowana.

Najwięcej małych pacjentów zgłaszających się do lekarza pediatry z powodu alergii skórnej dostaje ją w wyniku kontaktu z kosmetykami, chemią czyszczącą lub piorącą czy barwnikami. Dlatego tak ważne jest unikanie u dzieci stosowania wszelakiej chemii. Począwszy od codziennie używanych preparatów higienicznych, poprzez proszki do prania, aż do produktów plastycznych – jak np. farby plakatowe.

Małe dzieci powinny używać łagodnych kosmetyków przeznaczony dla najmłodszych, delikatnych płynów do prania ubranek lub wyjątkowo bezpiecznych płatków mydlanych oraz farb do malowania i innych artykułów papierniczych, które posiadają odpowiednie atesty.

Alergia skórna może wystąpić też w wyniku kontaktu z alergenem, który ogólnie nie powinien powodować takiej reakcji. Jest to bardzo częste zjawisko w przypadku alergików, wcześniaków czy dzieci, których rodzice są alergikami. Wtedy może pojawić się niepożądana reakcja skórna nawet na wodę morską, metale, tworzywa sztuczne czy rośliny.

Główne objawy alergii skórnej

Najczęstszym objawem alergii skórnej jest pokrzywka i zaczerwienienie. Skóra zazwyczaj jest rozgrzana, swędząca lub piekąca. Mogą pojawić się krostki, bąble lub łuszczący się naskórek. W każdym z tych przypadków bardzo ważne jest skontrolowanie stanu skóry dziecka u pediatry lub dermatologa.

Wynikiem alergii skórnej może być AZS, o którym warto więcej poczytać na przykład na portalu www.zdrowemaluchy.pl. Streszczając całe zagadnienie warto powiedzieć, że AZS (tj. Atopowe Zapalenie Skóry) to stan zapalny skóry utrzymujący się przez dłuższy czas, który ma postać pokrzywki, suchej i napiętej skóry, zaczerwienienia naskórka czy bąbli z płynem. Dzieci cierpiące na AZS powinny być otoczone szczególną opieką.

Zgoda na publikację zdjęcia: zdrowemaluchy.pl