Dla przyszłej mamy zdrowie jej dziecka jest najważniejszym dobrem. Kobieta chcąc zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku powinna regularnie poddawać się badaniom przesiewowym.

W przypadku kobiet ciężarnych ważne są nieinwazyjne badania prenatalne, czyli takie które nie zagrażają zarówno dziecku jak i przyszłej mamie. Badania takie wykonywane są w trakcie trwania ciąży. Chcesz wiedzieć jakie zalecane badania prenatalne powinnaś wykonać w trakcie ciąży?

Badania prenatalne – czyli jakie?

Celem wykonania badań prenatalnych jest ocena anatomii płodu oraz ocena ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych. Co to oznacza?

Badania prenatalne w I trymestrze umożliwiają wczesne rozpoznanie wielu wad rozwojowych. Dzięki temu możemy podjąć leczenie w jak najkrótszym czasie od diagnozy, złagodzić lub całkowicie usunąć występujące później objawy chorobowe.

Badania prenatalne możemy podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne.

Do nieinwazyjnych metod diagnostyki prenatalnej zalicza się: USG oraz badania z krwi matki. Takim badaniem jest np. test pappa, polega on na interpretacji przez lekarza badania USG pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży wraz z dwoma markerami biochemicznymi – ciążowym białkiem osoczowym i gonadotropiny łożyskowej. Takie badanie zwiększa czułość badania do 95%. Oznacza to, że takie badanie pomaga wykryć wady nawet u tych dzieci, których pomiary w badaniu USG były prawidłowe. Inną metodą jest oznaczenie stężenia płodowego DNA z surowicy ciężarnej kobiety np. test HARMONY, test SANCO, test PANORAMA itp.

Z kolei wykonywanymi inwazyjnymi badaniami prenatalnymi są amniopunkcja – wykonywana dopiero po 16 tygodniu oraz biopsja kosmówkowa. Niestety wymienione badania wiążą się z ryzykiem poronienia, polegają one na pobraniu materiału bezpośrednio z pęcherza płodowego. Badania te wiążą się również często z długim oczekiwaniem na wyniki.

Kiedy należy wykonywać badania prenatalne?

Nieinwazyjne badania prenatalne należy wykonać zgodnie z zaleceniami lekarza. USG genetyczne z testem papp-a wykonuje się między 11 tygodniem ciąży, a 13 tygodniem i 6 dniem. Kobieta ciężarna powinna odbywać regularnie konsultacje, badania USG oraz badania krwi. Regularne wizyty pozwolą zadbać o zdrowie Twojego dziecka. W tym celu warto udać się do kliniki specjalizującej się w opiece nad kobietami w ciąży oraz ich dziećmi, jednym z takich miejsc jest Centrum Medyczne Babka Medica. Pamiętaj, że wykonując badania prenatalne zwiększasz szanse na zdrowie dla swojego dziecka.

Zgoda na publikację zdjęcia: babkamedica.pl