Na świecie na padaczkę cierpi ok. 50 milionów osób [1], w tym spora liczba dzieci. Napady padaczkowe, czyli głównie drgawki (ale również np. chwilowe utraty świadomości), są związane z nieprawidłową pracą mózgu. Za ten stan rzeczy mogą odpowiadać m.in. choroby zakaźne, urazy głowy, obecność guza mózgu, wrodzona choroba metaboliczna czy wady OUN.

Na czym polega padaczka i jakie są jej objawy?

Padaczka jest zaburzeniem neurologicznym, w czasie którego występują napady padaczkowe. Czym się charakteryzują? Podczas takiego napadu w mózgu chorej osoby pojawiają się przejściowe nieprawidłowości – elektryczne wyładowania w komórkach nerwowych. Co ważne, wystąpienie jednego napadu padaczkowego nie musi oznaczać, że u dziecka obecna jest ta choroba.
Takie napady kojarzą się nam przede wszystkim z drgawkami i skurczami mięśni. I słusznie, chociaż to nie jedyne możliwe objawy. Podczas napadu padaczkowego mogą pojawić się także (samodzielnie albo razem w drgawkami) m.in. chwilowa utrata świadomości, omdlenie, utrata przytomności, bezdech, nagły spadek bądź wzrost napięcia mięśni [2].

Urazy głowy, wady OUN i inne przyczyny padaczki

Padaczka u dziecka może być związana z uszkodzeniami mózgu powstałymi w życiu płodowym lub podczas porodu (np. z powodu niedotlenienia). Innymi powodami mogą być m.in. guz mózgu, urazy głowy po upadku czy uderzeniu albo wady ośrodkowego układu nerwowego. Możliwe przyczyny padaczki u najmłodszych pacjentów obejmują też choroby zakaźne i neuroinfekcyjne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Napady padaczkowe – mogą wiązać się też z chorobą wrodzoną

Głównie z taką z grupy chorób metabolicznych, np. fenyloketonurią czy chorobą syropu klonowego. W przebiegu tego typu schorzeń niektóre substancje w organizmie przekształcają się w sposób nieprawidłowy, co wiąże się z możliwością różnych niedoborów lub wręcz przeciwnie – nagromadzenia (np. właśnie w mózgu). Tego typu schorzenia często objawiają się też zaburzeniami w rozwoju, zawrotami głowy czy nadpobudliwością.
Napady drgawek czy nieświadomości obserwuje się też w przebiegu zespołu Dravet – ciężkiej wrodzonej padaczki. Pierwszy napad tej choroby zwykle pojawia się już w pierwszych 6 miesiącach życia malucha.
Takie schorzenia można zdiagnozować dzięki badaniom genetycznym (istnieją takie, które badają dziecko pod kątem kilkudziesięciu chorób jednocześnie). Warto pamiętać, żeby działać szybko, ponieważ choroby wrodzone mogą wywołać nie tylko padaczkę, ale też upośledzenie umysłowe czy nawet zagrożenie życia.

Źródła:
[1] J. Jędrzejczak, Padaczka stare i nowe wyzwania, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 1, s. 46.
[2] S. Jóźwiak, Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów, Warszawa 2009, s. 9-11.

www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie © Katarzyna BiaÅ‚asiewicz /123rf.com