Co zrobić, gdy starszak nie znosi młodszego rodzeństwa?

sPrzedszkolak-wychowanie-starszak-nie-znosi-mlodszego-158993984Zdarza się, że mimo najbardziej starannych przygotowań, dziecko nie reaguje tak, jak oczekiwaliśmy. Co wtedy?
Nie strofuj, nie zakazuj i nie krzycz. Nie jest trudno o poirytowanie i złość, gdy starszak szaleje a młodsze dziecko płacze i jesteś zmęczona po porodzie. Warto jednak dać sobie chwilę oddechu i spojrzeć na całą sytuację oczami dziecka. Buntuje się nie dlatego, że chce zrobić wam na złość. Płacz, nieposłuszeństwo, czy agresja to po prostu jedyny sposób, w jaki potrafi wyrazić emocje i zwracać na siebie uwagę. Cierpliwość, troska, zainteresowanie są najlepszym sposobem, by zapewnić go o tym, że jest kochane i ważne. Dobrym sposobem jest też próba włączenia starszego rodzeństwa w opiekę nad mamą i niemowlęciem. Można razem wybrać pościel, butelki, czy kaftaniki. Ważne jest jednak konsekwentne przestrzeganie wspólnych wyborów, nawet jeśli pościel w samochody dla małej siostrzyczki nie spotka się z waszą aprobatą. W końcu bycie starszym bratem, lub siostrą ma daje prawa.

Pytania dotyczące wychowania przedszkolaka

 

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

 

 

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Co zrobić, gdy starszak nie znosi młodszego rodzeństwa?

  1. To trudny okres dla całej rodziny. Maluch wymaga opieki a tu starsze dziecko urządza histerie. Ciężko to pogodzić. Nam pomogli dziadkowie, którzy okazali starszemu synkowi wiele miłości i ciepła. Powoli się ułożyło i dziś chłopcy są nierozłączni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.