Samodzielny dwulatek

czy ząbkowaniu musi towarzyszyć temperatura
Za nami rekrutacja do przedszkola. Perspektywa wrześniowych zmian sprawia, że rodzice coraz częściej myślą o tym, jak pomóc dziecku w sprawnej adaptacji. Specjaliści podkreślają, jak istotna jest samodzielność dziecka w zakresie wykonywania podstawowych czynności: jedzenia, ubierania się, rozpoznawania własnych ubranek.Nie martw się, jeśli twój maluch wciąż jeszcze wymaga pomocy. Te wszystkie umiejętności możecie z powodzeniem doskonalić przez najbliższe miesiące.

Mycie

Dorosłe otoczenie nie jest przyjazne dla dziecka. Jeśli jednak popatrzymy na nasze otoczenie z perspektywy dziecka łatwiej będzie dostosować je do potrzeb malca, tak by bezpiecznie mógł sam ćwiczyć wykonywanie czynności domowych.
Pomocny będzie na pewno mały podnóżek, lub taborecik, z pomocą którego dziecko może np.: samo sięgnąć do umywalki, zapalić i zgasić światło. Dwuletnie dziecko można też poprosić o pomoc w kuchni. Z reguły dzieci same garną się do pomocy przy garnkach, ważne by naczynia, po które sięga dziecko stały nisko, tak by maluch przypadkowo nie ściągnął na siebie gorących potraw, czy szklanej zastawy. Dla dziecka przeznaczone są plastikowe talerze, kubeczki i sztućce. Kolejnym pomieszczeniem, które wymaga przystosowania jest łazienka. Tu pomocne są wieszaczki, gdzie można powiesić ręcznik dla dziecka. Nocnik, lub specjalna nakładka na sedes pomoże w samodzielnym załatwianiu potrzeb. By dziecku łatwiej było umyć ząbki można kupić i założyć na wannę mini zlew, nad którym maluch może się pochylić i wypłukać usta. Uczcie też dziecko samodzielnego mycia i wycierania rąk. Maluch powinien też wiedzieć, że wcześniej należy podciągnąć rękawki. Te umiejętności są niezbędne w przedszkolu, podobnie jak samodzielne opuszczenie majtek i spodenek a następnie ubranie się.

Ubieranie

Ubieranie się warto ćwiczyć również rano i wieczorem, kiedy dziecko przebiera się w piżamkę. Nazywajcie ubranka, zwracajcie uwagę na to, co maluch ubiera, jak wyglądają poszczególne części jego garderoby. Dzięki temu nauczy się dostrzegać, co ubiera. W przedszkolu powinien rozróżniać swoje ubrania, by np.: ubrać się na spacer. Warto pozwolić dziecku zdecydować, co chce ubrać. By jednak dyskusje nie ciągnęły się w nieskończoność, dajmy do wyboru np.: dwie bluzeczki i dwie pary spodenek.

Samodzielne jedzenie

Dwulatek powinien już sprawnie jeść łyżką i pić z kubeczka. By tak jednak się stało maluch musi mieć możliwość ćwiczenia tych umiejętności. Początki są trudne, pochłaniają sporo czasu, dziecko ma jeszcze niewprawne rączki i ciężko mu skoordynować ruch ręki z i od buzi, by nie rozlewać zawartości łyżki. Wiele mam w obawie o wiecznie zaplamione ubranko i pozalewane podłogi woli nakarmić dziecko, co trwa krócej i nie kończy się długim sprzątaniem.
Dwa lata to okres , kiedy dziecko intensywnie interesuje się otoczeniem, chętnie naśladuje rodziców i rwie się do samodzielności. Jeśli w tym czasie przegapimy lub udaremnimy zapędy dziecka, to w przyszłości zachęcenie do tego nie będzie już takie proste.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Samodzielny dwulatek

  1. Kiedy narzekamy na brak chęci współpracy malucha zastanówmy się, ile razy woleliśmy zrobić coś sami za dziecko. Bo szybciej, lepiej, bez rozlewania. I potem rosną kilkulatki, które czekają, żeby nalać im herbaty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.