Rozwój dziecka w trzecim roku życia

rozwój trzylatkaPowoli wkraczamy w okres, kiedy dziecko musi zacząć przyswajać sobie zasady życia społecznego. Niestety nic nie odbywa się bez bólu, więc trzeba być przygotowanym na różne tempo przyswajania sobie zasad i reagowania na zakazy. Inna sprawa, że dziecko, które ciągle słyszy nie, przestaje na nie reagować. Ustal więc z drugim rodzicem kilka zasad, których nie wolno łamać. Tego powinni trzymać się wszyscy opiekunowie dziecka. Komunikat, który słyszy dziecko, musi być krótki i zrozumiały, powtarzany zawsze w tej samej formie. Nie krzycz, nie poszturchuj malucha. Choć czasami trudno zachować spokój, liczy się konsekwencja i cierpliwość.

Przykłady zasad

Nie ruszaj pilota od telewizora.

Nie skacz po kanapie i fotelach.

Nie wolno przebiegać przez ulicę.

Na ulicy musisz iść za rękę.

Sposoby na uparciucha

Jak reagować, jeśli maluch uparcie nie słucha, lub wrzaskiem okazuje swoje niezadowolenie?

Pomocne bywa ignorowanie krzyków, wyjście do drugiego pokoju, a poza domem zabranie malucha w ustronne miejsce i po prostu przeczekanie ataku histerii.

Trzylatek potrafi się już zająć dłuższą chwilę sam w zabawie, lubi towarzystwo innych dzieci. Jest bardzo samodzielny. Potrafi sam jeść, korzystać z toalety, umyć ręce, ubrać i rozebrać się. Łatwo komunikuje w sposób werbalny swoje potrzeby, zadowolenie bądź dezaprobatę. Wie już, że rozmowa toczy się naprzemiennie, potrafi odczekać na swoją kolej, by zabrać głos. Sporo rzeczy rozumie i czasami wydaje się już bardzo dorosły. Nie zapominajmy jednak, że to nadal małe dziecko, o którego bezpieczeństwo muszą troszczyć się rodzice. Trzylatek nie jest w stanie jeszcze przewidzieć konsekwencji swoich decyzji. Ciekawość świata pcha go do różnych eksperymentów, które mogą skończyć się niebezpiecznymi wypadkami. Większość urazów małych dzieci ma miejsce właśnie w domu, gdzie mogłoby się wydawać, że nic nie może się stać, bo maluch jest świetnie zaadoptowany w znanym sobie środowisku.

Przedszkole

Dla trzylatka sporym wyzwaniem jest rozpoczęcie edukacji przedszkolnej. Jeśli przygotujecie się do tego wspólnie, będzie mu łatwiej zaadoptować się w przedszkolu. Dlatego też zachęcaj malucha do samodzielności, ułatwiaj i zachęcaj do kontaktów z innymi dziećmi, zostaw czasem z babcią, czy ciocią, by nauczyło się przebywać bez mamy.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)