Złoto w pieluszce

pieluszki
Mało która czynność fizjologiczna wzbudza u rodziców tyle emocji, co kupka u dziecka. I słusznie, bo zawartość pieluszki wiele mówi o zdrowiu malucha. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy przewijaniu dziecka, co w wyglądzie kupki powinno budzić niepokój, a jaka zawartość pieluszki jest prawidłowa.

Ile razy dziennie?

Młodzi rodzice często niepokoją się częstotliwością pojawiania się kupki u noworodków. Dzieci karmione piersią wypróżniają się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, bo naturalny pokarm jest trawiony dużo szybciej niż mleko modyfikowane. Kupka najczęściej jest rzadka i ma jasno żółty, musztardowy lub złocisty kolor. Jeśli dziecko jest karmione mieszanką, kupka jest bardziej zwarta. Dziecko nie wypróżnia się też tak często, najczęściej 2-3 razy na dobę. Z podobną częstotliwością załatwiają się dzieci karmione naprzemiennie, piersią i mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku kupka również na kolor bladożółty i jest papkowatej konsystencji.

Problemy z kupką

Najczęstszym problemem dzieci karmionych sztucznie są zatwardzenia. Maluch płacze, na twardy brzuszek, napina się. By ulżyć dziecku możesz zrobić mu rozluźniającą, ciepłą kąpiel, pomasować brzuszek, podać herbatkę z rumianku. By uniknąć zaparć, należy dokładnie przestrzegać proporcji przygotowania mleka i nie dodawać dodatkowej ilości proszku. Maluchy karmione sztucznie potrzebują dopajania. Nie są powodem do niepokoju rzadkie stolce. Jeśli dziecko jest pogodne, je, przybiera na wadze, to kupka co 2-3 dni również mieści się w normie.
Rodzice dzieci karmionych mlekiem naturalnym nie powinni również martwić się, że dziecko ma luźne stolce. Sygnałem alarmowym powinna być jednak sytuacja, kiedy biegunka pojawia się nagle, towarzyszą jej wymioty, dziecko odmawia piersi lub butelki. U małych dzieci łatwo o odwodnienie, więc w takiej sytuacji najlepiej nie zwlekać z wizytą u pediatry.

Czy to oznaka choroby?

Jeśli w kupce dziecka pojawi się krew, śluz, ropa, to należy udać się do lekarza. Zielony kolor kupki nie świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli dziecko dostaje mleko wzbogacone żelazem.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)