Nadwrażliwość na leki u dzieci – czym może być spowodowana?

Każde dziecko może inaczej tolerować dany lek. Wiele maluchów ma nadwrażliwość na skład poszczególnych preparatów leczniczych. Najlepiej więc dobierać je zgodnie z tym co dziecko ma zapisane w genach. Inaczej leczenie albo będzie nieskuteczne, albo wręcz zaszkodzi. Co możemy zrobić, by mieć pewność, że substancja zawarta w leku nie wyrządzi krzywdy naszemu malcowi?

Nadwrażliwość na leki często jest uwarunkowana genetycznie

Udowodniono silne powiązanie między sposobem leczenia dziecka a jego genotypem. Wnikliwą analizą tej właśnie relacji zajmują się dwie raczkujące jeszcze, za to niosące wielkie nadzieje dziedziny nauki – farmakogenetyka i farmakogenomika. Obie mają służyć rozwojowi tzw. „medycyny spersonalizowanej”. Opiera się ona na tym, że pacjent nie jest leczony „na oślep”, lecz przy użyciu metody dopasowanej do niego indywidualnie. Najważniejszym wskaźnikiem jest tutaj genotyp, czyli zestaw wszystkich genów. Dlaczego? Ponieważ pod względem genetycznym różnimy się od siebie. Nie można więc oczekiwać, że metoda leczenia zastosowana u jednego pacjenta, przyniesie taki sam rezultat u drugiego.

Leki rozkładają się w organizmie w różnym tempie

Przemiany, którym ulega każdy lek, gdy dostanie się do organizmu są kontrolowane przez enzymy. Natomiast za to jak działają enzymy odpowiadają geny. Jeśli jakiś gen jest wadliwy, bo np. ulegnie mutacji, enzym może nie działać prawidłowo. To z kolei przyczyni się do tego, że dany lek będzie metabolizowany zbyt szybko i nie zdąży przynieść poprawy stanu zdrowia, albo zbyt wolno – i będzie zalegać w organizmie, wywołując skutki uboczne.
Rodzaj i dawkowanie leków u dzieci powinno odpowiadać ich genotypowi
Wtedy terapia może przynieść dużo lepsze efekty i przy okazji nie narazi malucha na wystąpienie niepożądanych reakcji. Polski rynek medyczny oferuje już nawet specjalne badania genetyczne, tzw. testy farmakogenetyczne i farmakogenomiczne, które są w stanie określić, jak mały pacjent przypuszczalnie zareaguje na zastosowane leczenie.
Test DNA oceniający wrażliwość dziecka na kilkadziesiąt leków? Tak, to jest możliwe!
W Polsce od jakiegoś czasu możemy wykonać badanie genetyczne dla dzieci określające ryzyko wystąpienia prawie 90 rzadkich wad wrodzonych (w tym wrodzonych wad metabolizmu oraz wrodzonych niedoborów odporności). Test powala wychwycić te choroby na wczesnym etapie rozwoju, gdy nie dają jeszcze objawów albo gdy objawy te są niespecyficzne. Jest to celowe działanie, ponieważ im wcześniej namierzymy taką wadę, tym większe szanse na skuteczne leczenie chorego malucha.
W zakres badania wchodzi również panel farmakogenetyczny, który obejmuje przeszło 30 substancji leczniczych – w tym nie tylko leki dla dzieci, ale też dla osób dorosłych. Dzięki temu badaniu dawkowanie leków u dzieci staje się o wiele prostsze. Lekarzowi łatwiej też dobrać najodpowiedniejszy preparat. Warto dodać, że błędy w leczeniu nie zawsze wynikają ze złej woli czy niewiedzy lekarza. Często jest to po prostu spowodowane brakiem środków, które pozwoliłyby dopasować choremu odpowiedni lek.
Korzystając z osiągnięć medycyny spersonalizowanej i farmakogenetyki możemy wykluczyć leki, których stosowanie narażałoby dziecko na niebezpieczeństwo oraz włączyć te, które będą dla niego bezpieczne i zarazem przyniosą najlepszy efekt. Tym sposobem możemy więc znacznie skrócić czas trwania terapii i ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości i powikłań, wynikających z leczenia.

www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie © nkos/123rf.com Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)