Rozwój noworodka – Jakie są etapy rozwoju w pierwszym miesiącu?

Pierwsze tygodnie życia noworodka upływają pod znakiem przyzwyczajania się do świata zewnętrznego.  Maluch uczy się żyć poza brzuchem mamy, sporo śpi i często je. Mogłoby się wydawać, że nie bardzo dostrzega to, co go otacza. Nic bardziej mylnego. Całym sobą chłonie otoczenie. Noworodek nie widzi daleko. Jego wzrok sięga do około 30 cm. Najchętniej wpatruje się w twarz mamy. Pozwól więc obserwować maluszkowi swoją twarz. Chętnie będzie próbował naśladować twoją mimikę. Nie wierzysz? Wyciągnij język i odczekaj chwilę, jak zareaguje.  Rodzicom sen z oczu spędza troska, czy ich pielęgnacja noworodka jest właściwa. Stres poporodowy i emocje związane z pojawieniem się nowego lokatora w domu często eskalują pod wpływem rad mam, cioć i teściowych dzielących się wiedzą na temat rozwoju i pielęgnacji noworodka. W pierwszych tygodniach po porodzie zadbaj o miłą i przyjazną atmosferę w domu, tak byście w spokoju mogli poznać i nauczyć się siebie nawzajem. Na studiowanie kalendarza rozwoju dziecka przyjdzie jeszcze czas. W pierwszych tygodniach będziesz pewnie już mogła stwierdzić, które rzeczy z wyprawki dla noworodka okazują się zupełnie nieprzydatne. Choć zakupy dla dziecka to jedna z najprzyjemniejszych czynności towarzyszących macierzyństwu, kompletując wyprawkę dla noworodka warto zachować zimną krew i zdrowy rozsądek.  Noworodek i niemowlę szybko wyrasta z pierwszych ubranek. Wiele mam z nieco już większym stażem podkreśla, że wielu modnych gadżetów można bez problemu zrezygnować, oszczędzając przy tym masę czasu potrzebnego na zakupy i pieniędzy.

Kiedy wyprostują się ręce i nogi noworodka?

Bezpośrednio po porodzie ręce i nogi noworodka są całkowicie zgięte. To przyzwyczajenie z życia płodowego. W macicy noworodek nie miał zbyt wiele miejsca, by się wygodnie rozciągnąć. Nie jest to powód do niepokoju. Po kilku tygodniach, wraz z kolejnym etapem rozwoju noworodka jego kończyny będą stopniowo się prostować. Najczęściej następuje to około 4-6 miesiąca, najpóźniej do drugiego roku życia.

Kiedy noworodkowi ureguluje się rytm spania i jedzenia, kiedy przyzwyczai się do stałych pór posiłków?

Najważniejsze dla noworodka jest jedzenie. Zaraz za nim sen. Potrwa to jednak dłuższą chwilę zanim pory spania i jedzenia się uregulują. W pierwszych tygodniach po urodzeniu noworodek wciąż jest głodny. Noworodki wymagają karmienia 8 do 15 razy na dobę. Po kilku tygodniach liczba karmień powinna wynosić 6 do 8 na dobę. Dzieci karmione piersią częściej domagają się jedzenia niż dzieci butelkowe.
Na początku również pory snu noworodka są nieregularne. Maluch nie odróżnia dnia od nocy, budzi się zawsze, gdy jest głodny. I choć przesypia większość czasu, nawet 16-17 godzin na dobę, dla rodziców nie oznacza to bynajmniej słodkich chwil wytchnienia. Sen jest krótki, są to raczej drzemki, niż kilka godzin przespanych za jednym razem. Rytm spania i jedzenia zacznie regulować się noworodkowi w 6-8 tygodniu życia, choć na uregulowanie zegara biologicznego malucha trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Dlaczego noworodek tyle płacze? Jak uspokoić noworodka?

Noworodek musi nauczyć się żyć w nowym dla niego świecie.  Z ciepłego, przyjaznego brzucha mamy nagle znajduje się w obcym dla niego miejscu, gdzie wszystko jest nowe i obce. Z każdej strony działają na niego nieznane bodźce. Płacz jest jedynym sposobem, w jaki może wyrazić swoje emocje i komunikować się ze światem. Noworodek płacze, gdy jest zmęczony, poirytowany, gdy jest wokół niego za głośno. Łatwo uspokaja się na rękach, słysząc delikatny, znany głos mamy. Może nawet wydawać dźwięki przypominające „aah”, kiedy usłyszy twój głos i zobaczy twoją twarz. Noworodki i niemowlęta uwielbiają, kiedy się je nosi, głaszcze, dotyka, całuje, masuje. Stąd tak ważna jest właściwa pielęgnacja noworodka. Dotyk jest dla rozwoju noworodka i niemowlaka niezmiernie ważny. Pozwól, więc maluchowi nacieszyć się swoją bliskością i nie obawiaj się, że go za bardzo rozpieścisz. Może zdarzyć się, że twoje dziecko zacznie płakać w niebogłosy i nic nie będzie w stanie go uspokoić. Wówczas możesz podać mu pierś i pozwolic chwilę possac, by mogło się wyciszyc. Dzieciom karmionym mieszanką można podać butelkę lub smoczek.

Jak widzi noworodek?

Tuż po urodzeniu, to, co widzi noworodek jest zamazane i nieostre. Maluch widzi obiekty znajdujące się w odległości nie większej niż 30 cm. Innymi słowy, noworodek potrafi dostrzec, kto trzyma go na rękach i nic co znajduje się dalej. Stąd też twarz mamy jest dla niego centrum świata. Chętnie się w nią wpatruje, próbuje nawiązać kontakt wzrokowy. Pozwól, więc przypatrywać mu się swojej twarzy, ale nie rób tego długo. Noworodek nie jest w stanie skupić dużej uwagi niż kilka sekund. Noworodki są bardzo wrażliwe na światło. Już w pierwszych tygodniach życia można zaobserwować, jak odwracają głowę w kierunku światła np. do okna, lub w stronę zapalonej lampy. Maluch może również zainteresować się cieniem na ścianie. Pewnie wkrótce zauważysz, że są chwile, kiedy twoje dziecko nie śpi i z otwartymi oczkami leży spokojnie w swoim łóżeczku. Jest to czas tzw. „spokojnego czuwania”. Te krótkie na razie jeszcze chwile aktywności to idealny moment na pierwsze zabawy i rozmowy.  Kiedy maluch nie reaguje na twój głos, jest pewnie zmęczony, lub coś innego przykuwa jego uwagę.

W co się bawić z noworodkiem?

Noworodek uwielbia silne kontrasty.  Potrafi dostrzec kolor biały i czarny. Na początku odróżnia tez kolor czerwony. Na pewno spodoba mu się czarno-biała karuzela, książeczka w jaskrawych kolorach z wyraźnymi obrazkami. Uważnie przyglądaj się, jak reaguje twoje dziecko na nowe bodźce i próby zabawy. Naturalnie rodzice chcieliby od razu wszystkiego nauczyć swoje dzieci, ale noworodki i niemowlaki nie potrafią się jeszcze długo koncentrować. Źle reagują na sytuacje, kiedy absorbowane są ich wszystkie zmysły. Maluch znużony lub zmęczony nadmiarem bodźców będzie odwracał główkę, ziewał, może też wyginać plecki, marudzić, popłakiwać. Na swój sposób będzie też dawał ci znać, kiedy coś mu się spodoba, lub nie.  Rodzice szybko uczą się rozumieć tajemniczy język swojego noworodka i odgadywać jego potrzeby. Co jeszcze spodoba się twojemu dziecku? Już najmniejsze maluszki uwielbiają przeglądać się w lustrze. Wprawdzie nie rozumieją jeszcze, że jest to ich odbicie, ale widok dziecka ruszającego się w ten sam sposób na pewno przyciągnie ich uwagę.

Twoje dziecko jest teraz raczej obserwatorem, nie potrafi jeszcze wyciągać rączek do rzeczy, które go interesują. Ten ruch przyniesie z sobą około 4 miesiąca życia kolejny etap rozwoju niemowlęcia.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Rozwój noworodka a potem niemowlęcia to sprawa indywidualna. Wszystkie umiejętności, które opisuje kalendarz rozwoju dziecka są jedynie orientacyjne i u jednych dzieci występują wcześniej, u innych później. Nie porównuj swojego dziecka z innymi. Dotyczy to zwłaszcza wcześniaków. Dzieci urodzone przedwcześnie mają trochę inne potrzeby niż noworodki urodzone o czasie. Rozwój noworodka, który urodził się za wcześnie ocenia się według tzw. wieku korygowanego.  Oznacza to, że wiek dziecka liczymy od dnia, w którym dopiero miało się urodzić. Od wieku kalendarzowego odejmujemy tyle tygodni, ile brakowało ich w momencie narodzin do pełnych 40 tygodni trwania ciąży. Czyli wiek skorygowany = wiek metrykalny + brakujące tygodnie do terminu porodu. Większość lekarzy ocenia rozwój wcześniaków kierując się właśnie tą zasadą. Daj, więc swojemu dziecku czas na zdobycie nowych umiejętności we własnym tempie. Jeśli jednak martwi cię rozwój twojego niemowlęcia, udaj się do lekarza.

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

  • Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
  • 7 powodów, dlaczego niemowlę płacze
  • Sposoby na kolkę
  • Pielęgnacja pępka
  • Masaż niemowlęcia
  • Karmienie piersią krok po kroku
  • Zdrowe odżywianie dla karmiącej mamy
  • Wyprawka dla noworodka
Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)