Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwoju noworodka

 1. Moje dziecko nie znosi kojca. Czy jest jakiś sposób, by go do niego przekonać?
 2. Moja córka nie znosi ubierania się. Jak sprawić, by uniknąć codziennego płaczu i szarpania się przy przebieraniu ubrań?
 3. Co to znaczy „utrwalanie obrazu”?
 4. Mój synek chętnie oddala się ode mnie sam, gdy jednak ja wychodzę z domu, lub nawet próbuję wyjść do drugiego pokoju lub łazienki wpada w histerię. Czy to normalny objaw?
 5. Moje dziecko chętnie śpi w dzień i wydaje się, że ten drzemki bardzo potrzebuje. Nie sposób go jednak zagonić do łóżka wieczorem. Czy jest na to jakiś sposób?
 6. Czy warto pozwolić dziecku się „wypłakać”, by nie trzeba było kilkakrotnie wstawać do niego w nocy?
 7. Maluch uwielbia bawić się jedzeniem. Gdy siedzi w swoim foteliku, jedzenie zamiast w buzi jest gniecione w rączce, ląduje dookoła krzesełka. Gdy mu tego zabraniam płacze i protestuje. Jak nauczyć dziecko zachowania przy jedzeniu?
 8. Maluch budzi się często w nocy, bo jest spragniony, lub ma mokro. Niestety potem trudno ponownie go położyć i uśpić. Chce baraszkować i się bawić. Jak nauczyć dziecko, że noc jest do spania?
 9. Maluch często budzi się w nocy i domaga się mleka. Skończył już jednak rok i wydaje się, że nie potrzebuje już nocnego karmienia. Jak oduczyć go nocnego podjadania?
 10. Moje dziecko domaga się ciągłej uwagi i zbawiania. Jak nauczyć go samodzielnej zabawy, by w spokoju napić się herbaty, lub skorzystać z łazienki bez histerycznego wrzasku w tle?
 11. Maluch ma już kilka miesięcy i czuję się przygnębiona i wyczerpana codzienną opieką nad dzieckiem. Koleżanki zdawkowo pytają, co słychać, babcie są daleko i w zasadzie całymi dniami siedzę z nim sama. Czy odzyskam radość życia?
 12. Jestem bardzo zmęczona fizycznie. Od kilku tygodni niemal nie sypiam. Kiedy maluch zacznie przesypiać noce?
 13. Czy do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest obecność obojga rodziców?
 14. Po narodzinach dziecka nasze życie seksualne jest w zaniku. Rozmawiamy w zasadzie tylko o dziecku i niemal już nie pamiętam, jak to jest być kobietą a nie tylko matką. Czy to minie?

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)