Czy warto pozwolić dziecku się „wypłakać”, by nie trzeba było kilkakrotnie wstawać do niego w nocy?

Zakupy w aptece na kolki niemowlaka
Rodzice zadający to pytanie często mają z tyłu głowy rady babć i mam, że reagowanie na każde kwilenie malucha rozpieści go i sprawi, że wejdzie rodzicom na głowę. Takie myślenie zakłada pewną manipulację ze strony dziecka, co w przypadku kilkutygodniowego maluszka jest po prostu niemożliwe. Dziecko płacze, bo czegoś się domaga i jest to jedyna forma, w której może przekazać swoje uczucia. Maluch może płakać, bo ma mokro, jest głodny, czy potrzeba mu ukojenia mamy, czy taty, by mógł poczuć się bezpiecznie.

Reagowanie na płacz dziecka i nie zostawianie go we łzach, uczy go od najmłodszych lat, że jest kochane i najbliższym na nim zależy a jego potrzeby nie są ignorowane. Jednak już kilkumiesięczny maluch będzie doskonale wykorzystywał swój płacz, by zawołać rodziców wtedy, gdy np.: mu się nudzi, chce robić coś, co w danej chwili mu się podoba, bądź dokładnie odwrotnie. Jeśli ulegniesz, szybko nauczy się, że można na tobie coś wymóc płaczem. Warto, więc powoli uczyć malca, ze, choć rodzice reagują na jego potrzeby i się nim skrupulatnie opiekują, to są w rodzinie również inne osoby i ich potrzeby też są ważne. Zatem jeśli w trakcie brania prysznica, lub suszenia włosów usłyszysz płacz z kojca i masz poczucie, że nie jest to reakcja na ból fizyczny, zanim rzucisz wszystko, by biec do dziecka, spróbuj spokojnie powiedzieć do dziecka: Zaraz do ciebie przyjdę. Muszę tylko skończyć kąpiel/suszenie włosów. Pobaw się przez chwilę sam.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących rozwoju noworodka

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Czy warto pozwolić dziecku się „wypłakać”, by nie trzeba było kilkakrotnie wstawać do niego w nocy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.