Maluch po porodzie

Od początku ciąży wiele mam zastanawia się, jak będzie wyglądało jej dziecko. Odkąd znana jest płeć, wybrane imię, wizja maluch malucha nabiera już konkretnych kształtów. Zazwyczaj wyobraźnia podpowiada obrazki słodkiego różowego bobasa, którego znamy z reklam produktów dla dzieci.Ciaza-porod-maluch-po-porodzie

Tymczasem wygląd malucha tuż po porodzie jest inny. Minie kilka tygodni, zanim dziecko odpocznie po porodzie. I choć dla każdej mamy widok jej dziecka jest najpiękniejszy na świecie, obiektywnie trzeba przyznać, że dzieci tuż po porodzie czasami zaskakują wyglądem rodziców.

Dzieci po porodzie naturalnym mają często zniekształconą główkę. Na jej czubku często również pojawia się obrzęk, wywołany uciskiem nie do końca rozwartej szyjki macicy. Ciało malucha tuż po porodzie pokryte jest mazią, która chroni skórę dziecka przed działaniem wód płodowych. Maluchy często są również owłosione. Ten meszek płodowy zwany lanugo jest widoczny na ramionach, plecach, czole. Najwięcej mają go dzieci urodzone przed czasem, najmniej po wyznaczonym terminie porodu.

Na skórze nierzadko pojawiają się wypryski, białe krostki, naczyniaki. Sam maluch tuż po porodzie jest często szarawy, bądź wydaje się siny. Nie jest to powód do niepokoju, bo skóra wybarwia się dopiero po kilku godzinach. Rodzice często reagują tez niedowierzaniem na różny kolor skóry dziecka np. na nóżkach i rączkach. Ze względu na niedoskonały jeszcze układ krążenia czasami paluszki u nóg mogą być sine a ciałko czerwone, bądź mogą pojawić się cętki na ciele.

Kolejną przypadłością, która często występuje po porodzie jest suchość skóry i jej łuszczenie lub jej żółte zabarwienie. Żółtaczka fizjologiczna, jest skutkiem rozkładu bilirubiny i pojawia się u większości noworodków i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Praca wątroby zaczyna się normalizować po około 2-3 tygodniach po porodzie. Do tego czasu utrzymuje się lekko opalony kolor skóry.

Maluszek może też mieć podpuchnięte oczka i zezować. Taki brak koordynacji wzrokowej jest typowy dla okresu noworodkowego. Mięśnie oka są po prostu jeszcze niedojrzałe. Na początku wszystkie dzieci mają też niebieskie oczy, co nie przesądza o kolorze, jakie pojawi się ostatecznie.

U noworodków obojga płci może również wystąpić obrzęk narządów płciowych i piersi. Może temu towarzyszyć wydzielanie kropelek mleka i u dziewczynek wydzielina z pochwy. Jest to związane z przenikaniem hormonów matki do organizmu dziecka.

Wszystkie te pamiątki po porodzie powinny ustąpić samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli jednak coś cię niepokoi, zwłaszcza jeśli jesteś debiutującym rodzicem, nie wstydź się pytać lekarza, czy położnej. Wizyta położnej środowiskowej w domu odbywa się zazwyczaj po kilku dniach po porodzie. W wielu szpitalach są też poradnie neonatologiczne dla dzieci urodzonych w tych placówkach, gdzie można zwrócić się z pytaniami dotyczącymi pielęgnacji i rozwoju dziecka.

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)