Kolka u niemowlaka – Przyczyny i sposoby na kolkę

Zakupy w aptece na kolki niemowlaka

Kolka u niemowlaka, czy jest na to rada?

Kolki u noworodka są dolegliwością bardzo dolegliwą dla dziecka i rodziców. Najskuteczniejszym sposobem, by pomóc dziecku jest próba znalezienia i wyeliminowania czynnika, który je wywołuje.

Kolki wywołane niedojrzałością układu pokarmowego lub alergią na mleko matki

 •  zmiana diety u karmiącej mamy. Wyeliminuj z diety krowie mleko, czekoladę, kalafior, brokuły, kapustę, cebulę, ostre przyprawy, warzywa strączkowe
 •  jeśli dziecko jest karmione mieszanką, zmień mleko hypoalergiczne zmniejszające ryzyko pojawienia się alergii (jest oznaczone symbolem HA)
 •  karm dziecko na żądanie, niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym, są dzieci, którym ciężko jest się trzymać określonych pór posiłków i płaczą z głodu
 •  jeśli dziecko cierpi na nietolerancję laktozy, lekarz może przepisać preparat zawierający ten enzym. Z czasem, kiedy układ pokarmowy dziecka dojrzeje nietolerancja powinna ustąpić

Kolki wywołane nadmiarem bodźców i wrażeń

 • Ogranicz ilość bodźców. Można przyciemnić pokój dziecka, ściszyć radio, telewizor.
 • Noś i kołysz malca, jeśli to nie pomaga, spróbuj pokołysać go w kołysce lub ponosić w nosidełku, dzieciom, które nie ukończyły jeszcze miesiąca pomaga również ciasne spowijanie
 • Są dzieci, które uspokaja jednostajny ruch: huśtanie w wózku, noszenie w chuście
 • Wypróbuj uspokajanie przy pomocy monotonnych, jednostajnych dźwięków lub wibracji. Może to być szum suszarki, odkurzacza, leżaczek wibracyjny, lub pralka (nigdy nie stawiaj nosidełka na pralce, postaw je obok, drobne drgania wywołane przez wirowanie są również wyczuwalne przez podłogę)
 • Podaj smoczek, niektóre maluchy uspokaja też ssanie kciuka, lub delikatny masaż

Kolki wywołane przez wzdęcia i gazy

 • Jeśli maluch ma kolki wywołane przez wzdęcia i gazy, trudno mu się wypróżniać zwróć szczególną uwagę na to, by nie nałykał się powietrza w czasie karmienia.
 • Jeśli karmisz piersią, dbaj, by właściwie przystawiać dziecko do piersi
 • Gdy maluch ssie butelkę, używaj specjalnych smoczków antykolkowych, dbaj, by do smoczka nie dostawało się powietrze. Czubek smoczka powinien być zawsze wypełniony mlekiem. Po jedzeniu ponoś dziecko pionowo, by mu się odbiło. Jeśli maluch ssie łapczywie i podejrzewasz, że mógł nałykać się powietrza, rób przerwę na odbijanie również podczas karmienia.
 • Jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane, nie mieszaj mleka w butelce. Potrząsając butelką wprowadzasz do mleka pęcherzyki powietrza. Najlepiej rozmieszaj mleko z wodą w osobnym naczyniu i przelej do butelki dopiero gdy opadnie piana.

Jak nosić dziecko do odbicia?
Przełóż maluszka przez ramię lekko poklepując plecki. Gdy dziecku się odbija, zazwyczaj ulewa też trochę mleka, zabezpiecz więc ubranie pieluszką. Gdy dziecku się odbije, pozbywa się w ten sposób połkniętego powietrza.

Kolki wywołane przez dym papierosowy

Dzieci, których matki paliły w ciąży, lub narażone na przebywanie w dymie papierosowym po urodzeniu częściej cierpią z powodu kolek.

 • Nie pal w pobliżu dziecka a najlepiej rzuć palenie. Dotyczy to również innych osób przebywających z dzieckiem.
Kolki u dziecka – jak przetrwać?

Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolki jest niezwykle wyczerpująca. Obserwowanie z bezsilnością, jak rozdzierająco płacze maleńkie dziecko jest dla rodziców bardzo trudne. W miarę upływu czasu, jeśli kolka u niemowlaka nie mija, pojawia się zmęczenie, rozpacz, poczucie winy i bezradności, niekiedy również złość i irytacja.

Ataki kolek u dziecka są dla rodziców tak dramatycznym przeżyciem, że płaczowi dziecka niejednokrotnie towarzyszą łzy mamy, nie potrafiącej pomóc maluszkowi. Trudno nie popaść w zwątpienie, gdy nie pomaga dosłownie nic: wielogodzinne kołysanie na rękach, wykluczenie z diety mamy niemal wszystkiego, co można zjeść, a także nie sprawdzają się niekiedy wzajemnie się wykluczające rady babć, sąsiadek i teściowej.

Nie daj sobie wmówić, że kolki u dziecka są wynikiem błędów w pielęgnacji, lub zaszkodziłaś dziecku w jakikolwiek inny sposób.

Jeśli czujesz, że już nie dajesz rady, koniecznie odpocznij. Twoje emocje są doskonale odbierane przez dziecko. Jeśli jesteś zdenerwowana i z niepokojem oczekujesz wieczorem kolejnego ataku kolki, dziecko będzie jeszcze bardziej niespokojne i jeszcze trudniej będzie je uspokoić.

Gdy brakuje ci sił, by kolejne popołudnie spędzić z krzyczącym niemowlakiem, nie wahaj się prosić o pomoc. Odłóż dziecko do łóżeczka, niech zajmie się nim tata, babcia, sąsiadka. Musisz mieć choć godzinę dla siebie, by odpocząć i ponownie zająć się absorbującym maluchem. Zrób sobie spokojnie kąpiel, przeczytaj gazetę, a najlepiej połóż się i zdrzemnij w pokoju, gdzie nie będziesz słyszała płaczu dziecka. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Kolki miną, gdy dziecko podrośnie.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Kolka u niemowlaka – Przyczyny i sposoby na kolkę

 1. U naszego maluszka kolke i brzydkie biegunki powodował problem z trawieniem laktozy, ale po podawaniu kolaktazy dosyc szybko wszystko wrocilo do normy

Możliwość komentowania jest wyłączona.