Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

odstawienie
Przede wszystkim dobrze przemyśl decyzję o odstawieniu od piersi i bądź konsekwentna. Maluch z pewnością będzie protestował, a jeśli mu ustąpisz, każda kolejna próba będzie coraz trudniejsza.Jeżeli odstawiasz dziecko od piersi i zauważysz na przykład, że ono niespokojnie spi, marudzi, jest agresywne lub apatyczne, zaczyna ssać kciuka lub inne rzeczy, nasila się lęk przed rozstaniem z matką, może to być sygnałem że nie jest ono gotowe na rozstanie się piersią. Warto wtedy przemyśleć czy to dobry pomysł odstawiać dziecko od piersi właśnie w tym momencie.

Wybierz moment, kiedy dziecko jest zdrowe, nie czeka go podróż, pójście do żłobka, pozostanie z nową nianią, jednym słowem nie będą mu towarzyszyły nowe, absorbujące jego emocje bodźce.

Stopniowo zmniejszaj liczbę karmień. Na początku możecie zrezygnować z tych, które nie są dla dziecka tak ważne, np.: w ciągu dnia. W miejsce naturalnego karmienia podawaj inny posiłek stosowny do wieku dziecka: mieszankę sztucznego mleka, kleik, zupkę. Po kilku dniach wyeliminuj kolejne.

Spróbuj zwrócić uwagę dziecka na coś innego, kiedy domaga się piersi. Może to być na przykład: zabawa, wspólne gotowanie, książka lub inne rzeczy, które zaspokoją potrzebe bliskości Twojemu dziecku.

Nie szczędź dziecku bliskości i czułości, ono i tak przeżywa trudne chwile.

Pewnie najtrudniej będzie wam zrezygnować w karmienia piersią przed snem, zwłaszcza jeśli dziecko usypiało przy piersi. Warto, by na czas odstawiania od piersi usypianie przejął tata, lub inna osoba z rodziny – o ile to będzie możliwe.

Kiedy dziecko jest głodne i musi czekać na posiłek, szybciej się może zdenerwować i domagać się piersi. Postaraj się nie dopuścić do tego, aby Twoje dziecko było za głodne by mogło cierpliwie czekać na posiłek.

Kiedy mamy się decydują odstawić dziecko od piersi, ich dzieci często są już w takim wieku że wiele rozumieją. Warto wtedy szczerze porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, z jakiego powodu mama nie chce mu dać piersi. Tłumaczenia typu: Cycusie bolą lub są chore, mleko się kończy często mogą doprowadzić do skutku. Jednak sama musisz ocenić rozwój emocjonalny Twojego dziecka, żeby nie wzbudzić w nim lęku! Pokaż dziecku, że mimo braku przytulania się do piersi zapewnisz mu nadal dużą ilość całusów i częste przytulanki do mamy.

Sama zadbaj również o właściwą pielęgnację piersi. Jeśli poczujesz obrzmienie, ból, zmniejsz tempo odstawiania. Na pewno nie pozwalaj podczas karmienia na opróżnianie piersi do końca, by nie pobudzać laktacji. Na bolące lub gorące piersi pomoże okład z liści kapusty, lub chłodne kompresy z ręcznika, czy pieluszki.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)