Jak często kąpie się dziecko?

Noworodek-pielegnacja-najczesciej-zadawane-pytania (4)
Noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Wystarczy, co drugi, trzeci dzień, bo twarda woda mogłaby za bardzo wysuszać delikatną skórę maluszka. Do codziennych zabiegów higienicznych należy jednak mycie rączek, twarzy, a także dokładne oczyszczenie miejsc intymnych po każdej zmianie pieluszki.

Jeśli jednak malec nie protestuje, nie ma problemów z suchą skórą staraj się przyzwyczajać go wieczornej kąpieli. Ułatwi to zasypianie, będzie stałym elementem pozwalającym regulować rytm dnia. Dla starszego dziecka kąpiel jest też okazją do zabawy.

Początki przy kąpieli są dla rodziców dość stresujące, dlatego dobrze, by przez pierwszych kilka dni, czy tygodni, uczestniczyli w niej oboje rodzice. Z biegiem czasu, gdy całość stanie się już rutyną, a pewne trzymanie dziecka nie będzie już sprawiało trudności, jeden rodzic z łatwością poradzi sobie z kąpielą noworodka.

Podczas kąpieli istotne jest bezpieczne trzymanie maluszka. Jedną ręką trzymamy dziecko pod pleckami i pod pachą tak, by główka znajdowała się na naszym przedramieniu, a drugą ręką delikatnie myjemy malca.

Zdjęcie: Zgodna na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących pielęgnacji noworodka

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Jak często kąpie się dziecko?

  1. Te zalecenia zmianiają się co kilka lat. Zupełnie, jak z jedzeniem masła i margaryny. Najlepiej kierować się też intuicją i obserwować dziecko.

Możliwość komentowania jest wyłączona.