Rak (22 czerwca-22 lipca)

Mocne strony: uprzejmość, ostrożność, gotowość do pomocy innym, wyrozumiałość, oddanie, opiekuńczość

Słabe strony: skłonność do wycofywania się, niskie poczucie wartości, niedocenianie własnych osiągnięć, skłonność do narzekania i obrażania się, pesymizm

 Charakter Raka

Krok do przodu, dwa do tyłu. Charakter Raka naznaczony jest ciągłym niezdecydowaniem i zmianą nastrojów. Nierzadko skutkuje to błędnymi decyzjami i w konsekwencji koniecznością zaczynania wszystkiego od nowa. Charakter Raka silnie naznaczony jest takimi cechami jak serdeczność, uprzejmość, opiekuńczość. Raki świetnie sprawdzają się w zawodach wymagających empatii, związanych z psychologią i duchowością. Osiągają sukcesy jako lekarze, pielęgniarze, nauczyciele.

Raki marzą o spokojnej rodzinie i gromadce dzieci. Silnie troszczą się o innych, chętnie wysłuchują zwierzeń i problemów. Mają tendencję do matkowania. Raki to ludzie z sercem na dłoni, choć niełatwo się zaprzyjaźniają. Kto jednak zdoła przebić się przez chroniący wrażliwą naturę Raka pancerz, zyska w nim oddanego przyjaciela na dobre i złe. Raki lubią wszystko, co tajemnicze i nieznane. Chętne do pomocy innym, często nie doceniają własnych osiągnięć. Widoczna jest w nich skłonność do melancholii i pesymizmu, zwłaszcza w zderzeniu z prozą życia. Raki chętnie zatapiają się w marzeniach o idealnym świecie, co sprawia, że czasami niemal śnią na jawie. Perspektywa zmian nie wywołuje u Raków entuzjazmu. W takiej sytuacji Raki będą miały raczej tendencję do wyszukiwania złych stron i możliwych porażek.

Rady dla rodziców

Mały Rak w domu to prawdziwa przylepka. Od pierwszych chwil życia najchętniej uspokaja się na rękach, uwielbia być noszony i kołysany. Ale i nieco starszy Raczek nadal szuka bliskości z rodzicami, chętnie się przytula, rozdaje słodkie buziaki i podstawia główkę do głaskania. Kontakt fizyczny zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia pewność siebie. Dzieciom spod tego znaku obca jest przekora, głośne szaleństwa, gonitwy po domu, czy podwórku. Mały Rak uwielbia wokół siebie spokój i równowagę. Lubi spędzać czas puszczając wodze fantazji, najchętniej słucha historii opowiadanych przez rodziców i zatapia się w swoim świecie. Nie szczędźcie mu zatem czasu wspólnie spędzanego na czytaniu, opowiadaniu bajek, czy wymyślaniu najbardziej zaskakujących historii. Mały Rak często zaskakuje rodziców kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Za pomocą nożyczek, papieru, plasteliny, czy strzępków materiału potrafi wyczarować niezwykłe rekwizyty we własnym, domowym teatrzyku. Równie chętnie czesze i przebiera lalki, czy dekoruje własny pokój. Idealne zabawki dla dzieci spod tego znaku to przybory plastyczne: farbki, kredki, domki dla lalek, kukiełki, książki, kasety z bajkami, wszystko, co rozwija wyobraźnię i pozwala na to, by swobodnie puścić wodze fantazji. Choć dzieci Raki chętnie bawią się z rówieśnikami i nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, warto zadbać o to, by w codziennym planie dnia dziecka spod tego znaku był czas przeznaczony tylko dla niego. Godzina, lub dwie, którą będzie mogło przeznaczyć na swobodną zabawę, myślenie o niebieskich migdałach, czy po prostu odpoczynek. Zbyt wiele aktywności i szumu wokół małego Raka sprawia, że czuje się on przytłoczony i szybko traci radość życia. Nie oznacza to bynajmniej, że należy go pozostawić samemu sobie. Przeciwnie. Jak ryba wody, potrzebuje on zainteresowania ze strony rodziców i poczucia, że jest ważną częścią rodziny. Kluczem do wychowania dzieci spod tego znaku jest miłość i akceptacja.  Do tych małych wrażliwców nie przemawia rygor, dyscyplina i sztywne reguły. Kto próbuje wychowywać Raka wbrew jego naturze, spowoduje, że maluch wycofa się i zamknie we własnym świecie.

Dziecko Rak uwielbia wodę. Już od najmłodszych lat chętnie spędza czas nad wodą, na basenie. Jeśli zdecyduje się trenować pływanie, czy inne sporty wodne, często osiąga sukcesy. Jeśli to niemożliwe, równie dużo radości sprawi mu kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą, czy spacery do okolicznego stawu, czy fontanny w parku.

Znane Raki: Wilhelm Humboldt, Jan Matejko, Leon Kruczkowski, Peter Paul Rubens, George Sand, Gina Lolobrygida, Roald Amundsen, Paweł Strzelecki

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)