Czy smoczek to zawsze samo zło?

Noworodek-rozwoj-smoczek-zlo
Smoczek? W sklepach półki uginają się od dziesiątek modeli, fora internetowe pełne są sprzecznych opinii. Jedni rodzice zagorzale krytykują jego używanie, inni z kolei spokojnie oponują, że smoczek od zawsze towarzyszył niemowlakom. Zwolennicy smoczka podkreślają jego zalety przy uspokajaniu malucha, zaspokajaniu odruchu ssania, przekazywania poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Oponenci straszą wadami zgryzu, opóźnieniem rozwoju mowy i trudnościami z odzwyczajaniem od smoczka.

 
Każdej ze stron nie sposób odmówić słuszności argumentów. Smoczek, jak każde z akcesoriów niemowlęcych jak np.: bujaczek, karuzelka, pozytywka powinien być używany rozważnie. Wówczas nie ma ryzyka, że jego używanie będzie miało negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Rozważnie, czyli jak?

Smoczek powinien być odpowiednio dobrany do wieku dziecka. Na rynku są smoczki w przedziałach 0-3, 3-6, i 6-18 miesięcy. Nie wolno kupować smoczka na wyrost, bo maluch może zwymiotować. Zarówno zbyt duży, jak i za mały smoczek może powodować wady zgryzu.

Ważne, by smoczek regularnie wymieniać, codziennie myć i nie oblizywać, by nie przenosić na niego dorosłych bakterii wywołujących próchnicę. Noworodkom, które dopiero uczą się ssać, lepiej smoczka nie podawać. Często bowiem zdarza się, że dziecko, któremu łatwiej ssać smoczek, nie będzie chciało już popracować nad ssaniem piersi. Jeśli więc już uznamy, że maluch powinien mieć smoczek, najlepiej zacząć go podawać w drugim miesiącu życia.

Jaki model wybrać?

Dla najmłodszych dzieci od 0 do 3 miesięcy sprawdzają się smoczki silikonowe, które nie mają smaku, zapachu, więc dziecku łatwiej je zaakceptować. Smoczki silikonowe są też bardziej praktyczne w utrzymaniu czystości. Nie tracą kształtu, nie zmieniają barwy i konsystencji pod wpływem wyparzania, mycia, czy wygotowywania. Są jednak nieco bardziej twarde niż smoczki gumowe, stąd też czasami część dzieci ich nie akceptuje.

Bardziej giętkie i miękkie są gumki z lateksu. Lateks jest to naturalny materiał otrzymywany z drzew kauczukodajnych. Posiada właściwości, którym jak dotąd nie dorównują właściwości żadnego materiału otrzymywanego syntetycznie. Nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się. Jest elastyczny i bardzo wytrzymały (w przypadku uszkodzenia nie ulega dalszemu rozrywaniu). Właściwości te mają szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania smoczków przez niemowlęta.

Lateks jest też materiałem najbardziej przypominającym pierś matki. Ma jednak gumowy zapach i smak i charakterystyczny brązowy kolor. Szybko się zużywa, traci kolor i po pewnym czasie robi się lepki.

Smoczki 0-3 mają też z reguły małą i lekką tarczkę, która nie zasłania noska i są w niej umieszczone małe otworki wentylacyjne, co sprawia, że maluch swobodnie oddycha. Tarczka dla noworodków powinna też dopasowywać się do kształtu twarzy dziecka, by nie powodować odgnieceń.

Dla noworodków ważny jest też kształt smoczka. Ortodonci zalecają zakup smoczka anatomicznego (ortodontycznego), którego kształt jest zbliżony do brodawki piersi mamy. Ssanie takiego smoczka wymaga wysiłku, ponieważ dopasowuje się on do kształtu twarzy dziecka. Dzięki temu malec ma zapewniony optymalny trening mięśni żuchwy, szczęk i policzków.

Na rynku są również smoczki z gumkami o kształcie symetrycznym tj. z wgłębieniami z obu stron, które są wskazane dla dzieci karmionych piersią i bardzo wygodne smoczki okrągłe, które mają kształt żarówki. Można je wkładać do buzi maluszka dowolną stroną, tym bardziej, że ułatwia to tarczka w kształcie ósemki.

Wymiana smoczka

Smoczki wymienia się w zależności od tego, z jakiego materiału są zrobione co 4-8 tygodni. Smoczki silikonowe są trwalsze, smoczki lateksowe zużywają się szybciej. Jeśli smoczek po naciśnięciu nie wraca do pierwotnego kształtu, to znak, że trzeba go już wyrzucić.

Maluchy, które mają silną potrzebę ssania, bardzo szybko przyzwyczajają się do smoczka i nierzadko można spotkać dzieci, które niemal nie rozstają się ze smokiem. Jednak jeśli już dziecko potrzebuje smoczka, warto jego używanie ograniczyć do niezbędnego minimum.

W przypadku maluchów do 3 miesiąca życia oznacza to, że smoczek podajemy, jeśli dziecko nadal jest niespokojne po jedzeniu, starsze dzieci szybciej wyciszają się ssąc smoczek przed snem. Nie oznacza to jednak, że maluch powinien spać ze smoczkiem. Na ogół po 10 minutach dziecko uspokaja się i wówczas smoczek należy mu wyciągnąć z buzi. Nie przyzwyczajaj też dziecka i siebie, że smoczek jest jedyną alternatywą na marudzenie, nudę, czy chorobę.

W trosce o przyszły prawidłowy zgryz, prawidłowy rozwój mowy, harmonijny rozwój emocjonalny i zdrowe uszy, smoczek powinien być podawany wtedy, kiedy naprawdę jest potrzebny a nie dlatego, że tak jest najszybciej i najwygodniej. Równie skuteczne, co smoczek i o wiele zdrowsze może okazać się przytulenie, pokazanie czegoś ciekawego za oknem, pobawienie się zabawką, spokojne mówienie do dziecka, czy ciche zaśpiewanie piosenki.

Z naszych oraz zaprzyjaźnionych czytelników doświadczeń, możemy wyróznić następujące produkty:


Przeczytaj też  jak myć smoczek!

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Czy smoczek to zawsze samo zło?

  1. Jakiś czas temu zakupiłam smoczek marki NUK. Myslalam ze wytrzyma tyle co wszystkie które miałam w swojej karierze 😀 ale nie! Ten smoczek posluzyl nam zdecydowanie dluzej i za nic nie zamienie tej marki na inna!

Możliwość komentowania jest wyłączona.