Czy niemowlę potrzebuje stałego rytmu dnia?

Rodzina-dla-taty
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że noworodek potrzebuje stałego rytmu dnia. W praktyce oznaczało to wciąż te same pory posiłków, spaceru, kąpieli. Tymczasem warto mieć na uwadze, że rytm dnia dziecka powinien odzwierciedlać również potrzeby zarówno maluszka jak i całej rodziny. Ważne, by w dziecku wyrabiać określone nawyki, ale bardziej istotne od ścisłego przestrzegania godzin zegarowych poszczególnych czynności jest ich przewidywalność.

Dziecko może niekiedy być bardziej żywe, lub spokojne, mniej głodne, albo potrzebować więcej czasu na zabawę lub przytulanie, czy drzemkę. Warto obserwować malucha i elastycznie reagować na jego potrzeby. Próby dopasowania dziecka do rozpisanego na godziny rytmu dnia z reguły kończą się łzami i frustracją i mamy i maluszka.
Dziecko powinno więc wiedzieć, że po śniadaniu będzie czas na zabawę z mamą, drzemkę, potem spacer. Pierwsze zadanie, które czeka rodziców wracających z nowonarodzonym maluszkiem do domu, to pomoc dziecku w nauczeniu rozróżniania dnia od nocy. W pierwszych tygodniach życia dzieci głownie śpią, nie rozróżniają pory dziennej od nocnej. W miarę upływu czasu, kiedy pory czuwania stopniowo wydłużają się, można powoli przyzwyczajać dziecko do rytmu dzienno-nocnego.
Jak tego dokonać? W dzień bawić się z dzieckiem, nie odkładać od razu po nakarmieniu do łóżeczka. Maluch chętnie poleży trochę w leżaczku, na kocyku, czy macie edukacyjnej. Jeśli obudzi się na nocne karmienie, staraj się nie rozbudzać go, nie zapalaj światła.
By ułatwić dziecku zapamiętanie określonej sekwencji wydarzeń, można stosować określone rytuały. Ubranie czapeczki będzie oznaczało spacer, wieczorna kąpiel i masaż czas spania, posadzenie w foteliku dla dziecka pory posiłków.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)