Czy hartowanie brodawek jest wskazane?

Noworodek-karmienie-piersia-najczesciej-zadawane-pytania (3)
Jeszcze do niedawna zalecano kobietom w ciąży hartowanie brodawek przed porodem. Przy wklęsłych, lub płaskich brodawkach rozwiązaniem miały być kapturki, lub ich wyciąganie. Dziś już odchodzi się od tych pomysłów na hartowanie brodawek. Część z nich była dla przyszłych mam nieprzyjemna i nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Np. nacieranie brodawek spirytusem sprawiało, że skóra na brodawkach stawała się cięnka i szybciej pękała przy karmieniu.

Silne stymulowanie brodawek jest również nieskazane ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem (wywołuje wzrost oksytocyny odpowiedzialnej za skurcze macicy).

Jeśli masz problem z płaskimi, lub wklęsłymi brodawkami wypróbuj pozycję spod pachy. Zazwyczaj też dziecko, jeśli jest prawidłowo przystawiane ssąc „wyciąga” brodawkę w ciągu pierwszych dni karmienia piersią. Można mu w tym pomóc posługując się strzykawką,  której odcina się końcówkę przeznaczoną na igłę. Taką tubę należy przyłożyć do piersi. Pociągając tłok wytwarza się podciśnienie, które wyciąga brodawkę. Podobne działanie ma też odciągnie mleka laktatorem.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)