Co oznacza skrót BLW?

Noworodek-zywienie-co-oznacza-skrot-BLW-74166613
BLW (Baby Led Weaning) polska nazwa Bobas Lubi Wybór to metoda rozszerzania diety w tempie dostosowanym do dziecka. Maluch sam wybiera, co i ile chce zjeść. BLW nie zakłada, że po 6 miesiącu życia konieczne jest podawanie dziecku papek i przecieranych dań. Zgodnie z tą metodą dodatkowe posiłki zaczynamy podawać, gdy dziecko samo wykazuje zainteresowanie nowymi potrawami, chętnie sięga nam do talerza. Ważne by nowe smaki serwowane były w formie warzyw, czy tak przygotowanych pokarmów, by dziecko mogło je wziąć do rączki i zmiażdżyć dziąsłami.

Co podawać?

Nie mogą jednak rozpadać się przy próbie chwycenia. Na początku na talerzu mogą znaleźć się np.: gotowany kalafior, brokuły, świeży ogórek, banan, truskawki, maliny, pieczone cukinia, bakłażan.

Istotne jest też nie tylko co, ale i jak podajesz. Maluch sam bierze jedzenie do ust, ważne więc, by się nie zadławił. Z owoców trzeba usuwać pestki i nasiona. Ryż i kasze ugotować na miękko i formować z nich kuleczki, które łatwo chwycić w rączkę. Wielkość porcji powinna być na tyle mała, by maluch mógł ją swobodnie żuć.

Maluch sam decyduje, na co ma ochotę i ile zje. Zaletą tej metody jest to, że dziecko nie tylko poznaje nowe smaki, ale i doskonali umiejętność chwytania i żucia a także koordynację ruchów. Maluch uczy się również wspólnego spędzania czasu przy stole, łatwiej opanowuje umiejętność posługiwania się sztućcami. Na początku może temu jednak towarzyszyć spory bałagan, więc zanim podasz maluchowi talerzyk z jedzeniem zabezpiecz podłogę wokół krzesełka. Przydatne będą też ceratka do zabezpieczenia podłogi, talerzyk z przyssawką, którego dziecko nie zrzuci ze stolika, duży śliniaczek z kieszonką, który zabezpieczy ubranko przed zabrudzeniem.

Zdaniem ekspertów

Specjaliści od żywienie dzieci są gorącymi zwolennikami tej metody. Maluchy, które od małego wybierają co jedzą i ile, nie cierpią na otyłość. Szybciej oswajają nowe smaki i rzadziej marudzą przy jedzeniu. Od najmłodszych lat uczą się siedzieć wspólnie przy stole i widzą, że jedzenie może sprawiać radość. Co więcej, dzieci, które nie jedzą papek mają mniej problemów ze zgryzem i szybciej uczą się mówić.

Jakie jest Wasze zdanie co do tej metody? A może polecicie coś innego? Piszcie w komentarzach.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące żywienia noworodka

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Co oznacza skrót BLW?

  1. Świetna metoda. Stosowaliśmy od początki, nawet nie wiedząc, że coś takiego ma swoją nazwę. Mała je wszystkie warzywa i owoce, chętnie spędza czas przy stole. A że kuchnia wyglądała jak pobojowisko to inna sprawa. 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.