Zabawa z tatą

gry i zabawy z tatą
Jesteś tatą i w pierwszych miesiącach życia pewnie na tobie spoczywa ciężar utrzymania rodziny.
  
Nierzadko młodym ojcom towarzyszą lęki o to, czy będą potrafili być dobrym tatą, czy dadzą radę zadbać o potrzeby większej rodziny. W codziennej gonitwie ciężko jest wykrzesać z siebie nieco entuzjazmu, by z zainteresowanie wysłuchać po przyjściu z pracy relacji mamy o tym, że maluch zjadł, zrobił kupkę, czy zwymiotował.
  
Gdy partnerka dodatkowo jeszcze oczekuje, że po przyjściu z pracy odciążysz ją w domowych obowiązkach i zajmiesz się dzieckiem, o konflikt nietrudno.

Choć wierzymy, ze czasami bardzo się nie chce i brak wiary we własne możliwości (może go połamię, lub uszkodzę) warto od początku dbać o swój czas spędzany z dzieckiem. Tym bardziej, że małe dziecko wymaga tej uwagi relatywnie mniej. Inne są potrzeby malucha a inne przedszkolaka. Zawsze jednak obecność taty, jest dla dziecka oczekiwana i korzystna pod względem rozwojowym. Jeśli tylko tata nie podda się wciąż jeszcze obecnemu dyktatowi teściowej, czy żony, który niejednokrotnie spycha go do roli zarobkowej, to będzie miał szansę na zbudowanie ze swoim dzieckiem wyjątkowej więzi.

Czas spędzony z tatą różni się od sposobu opieki i zabawy z mamą. Zabawy z tatą wprowadzają więcej kontaktu fizycznego:

  • podnoszenie
  • turlanie
  • gra w piłkę
  • podskoki
  • baraszkowanie na podłodze.

Są nastawione na rywalizację i współzawodnictwo, co przyda się na podwórku, w piaskownicy i przedszkolu.

W większym stopniu niż zabawy z mamą rozwijają samodzielność. Lęki, które mają mamy, często sprawiają, że próby samodzielnego pokonywania przeszkód, czy poznawania nowych rzeczy, są tłumione w zarodku. Ojcowie zazwyczaj na wiele z nich nie zwracają uwagi, ciesząc się wraz z dzieckiem ze zdobycia nowych umiejętności, nawet jeśli są okupione guzem lub zdartym kolanem.

Ojcowie nie boją się ryzyka i zachęcają do jego podejmowania dzieci, niezależnie od płci. Dzieci uczą się przy tym niezależności, dbania o własne dobro, rozwijają sprawność fizyczną i zyskują wiarę we własne siły.

Jeśli więc znajdziesz już taką formę zabawy, która sprawia radość i tobie i dziecku, postaraj się, by był to wasz czas. Mama może wtedy wyjść na kawę z przyjaciółkami, czy zając się swoim hobby, oglądaniem telewizji, czy po prostu robić to na co ma ochotę.

Broń jak lew własnej niezależności i nie pozwalaj się pouczać i sobą dyrygować. Uwierz, że równie dobrze jak mama potrafisz zająć się dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)