Troska o dziecko

Rodzina-troska-o-dziecko
Ten nieodłączny towarzysz rodziców pojawia się już w pierwszych dniach ciąży. Jeśli boisz się o swoje dziecko i troska o nie spędza ci sen z oczu przeczytaj,  jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

Istotą dzieciństwa jest ciekawość, próby poznawania świata na własną rękę. Dziecko rwie się do tego, by samodzielnie dotknąć, posmakować, zobaczyć coś, co przyciągnęło jego uwagę. Nie jest przy tym w stanie ocenić, czy są to sytuacje, które mogą zagrozić jego życiu i zdrowiu. To rodzice muszą zadbać o jego bezpieczeństwo, przewidywać różne sytuacje i tak zorganizować życie rodzinne, by zwłaszcza w domowych warunkach zminimalizować niebezpieczeństwo wypadku i nie ograniczać przy tym naturalnej aktywności dziecka.

Małe dzieci narażone są szczególnie na upadki ze schodów, zabawek. Starsze maluchy mogą odnieść obrażenia na placu zabaw, w ogrodzie, żłobku, przedszkolu lub w drodze do nich. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, kiedy poruszamy się z chodzącym już maluchem po ulicy. Nigdy nie puszczaj dziecka samego. Poruszajcie się zawsze tak, by maluch nie znajdował się nigdy bezpośrednio od strony ulicy. Zawsze trzymaj go za rękę i staraj się przewidywać niebezpieczne sytuacje.

Jak sobie poradzić ze strachem o dziecko?

Już ośmiolatka można zacząć uczyć zasad bezpiecznego zachowania. Zadanie dla rodzica w tym okresie to zadbanie o bezpieczne otoczenie dla malucha.  Jeśli martwisz się, że z twoim dzieckiem stanie się coś złego, przeczytaj.

 1. Zabezpiecz środki chemiczne, owadobójcze, ostre narzędzia. Jeśli posługujesz się nimi w towarzystwie dziecka, pamiętaj o odłożeniu ich w bezpieczne miejsce, poza zasięgiem rąk ciekawego malucha. To samo dotyczy schodów, bram i drzwi zewnętrznych. Zamontuj barierki, zabezpiecz szuflady, drzwi szafek,  tak, by dziecko nie mogło samodzielnie ich otworzyć.
 2. Uważaj na baseniki ogrodowe. Mimo, że nie są głębokie, mogą być niebezpieczne dla dziecka. Maluch, może się w nich łatwo przewrócić i zachłysnąć wodą. Nigdy nie zostawiaj dziecka w baseniku bez opieki, czy tylko pod nadzorem starszych dzieci.
 3. By zminimalizować ryzyko wypadku nad wodą, zapisz dziecko jak najwcześniej na naukę pływania.
 4. Przyjrzyj się sprzętom domowym. Ślizgające się dywany, niezabezpieczone kable, czy gniazdka elektryczne, ostre kanty mebli aż się proszą o wypadek.
 5. Przejrzyj zabawki. Wyrzuć te, które są nieodpowiednie do wieku dziecka. Dla malucha niebezpieczne są wszystkie elementy, które łatwo oderwać, włożyć do ust, nosa, czy ucha. Sprawdzaj gdzie i z czego wykonane są zabawki. Powinny mieć odpowiednie atesty.
 6. Ucz dziecko właściwego zachowania na drodze. Bawcie się w policjanta i przechodnia, wyjaśniaj znaczenie świateł, pokaż jak należy się zachowywać na przejściu dla pieszych. Starsze dziecko naucz bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. By sprawdzić, czy zapamiętało wskazówki, poproś, by na jeden dzień stało się twoim przewodnikiem po mieście.
 7. Bądź przykładem. Możesz starać się jak najwięcej wyjaśnić dziecku, ale ono i tak najwięcej uczy się obserwując ciebie na co dzień. Jeśli wiec nie chcesz, by twoje dziecko przebiegało przez ulicę w niedozwolonym miejscy, sama tego nie rób, nawet, jeśli bardzo się spieszysz.
 8. Jeśli często powtarzasz, boję się, że mojemu dziecku stanie się coś złego. Nie strasz dziecka przed światem zewnętrznym. Pewna doza ostrożności jest oczywiście niezbędna, ale nie stwarzaj wrażenia, że za każdym zakrętem czyhają na malucha niebezpieczeństwo. Zachowaj swoje obawy dla siebie i postaraj się przewidzieć największą liczbę potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i staraj się im zapobiec.
 9. Rodzice pytani o najczęściej występujące lęki o dziecko, często odpowiadają: „Boję się, że moje dziecko będzie chore”. Zadbaj, więc o szczepienia, odpowiednią dietę, ruch na świeżym powietrzu. Zainteresuj się dodatkowymi, nieobowiązkowymi szczepieniami. Choć wielu rodziców ma obawy, co do celowości dodatkowych szczepień, warto tę kwestię indywidualnie omówić z pediatrą.

Jak uchronić dziecko przed molestowaniem? Jak zapobiegać sytuacjom, w których moje dziecko może stać się ofiarą przestępstwa?

W większości przypadków do molestowania dochodzi przez osoby z bezpośredniego kręgu znajomych dzieci. Może to być sąsiad, nauczyciel, wujek, znajomy rodziców. To, co możesz robić, to nauczyć dziecko ostrożności w kontaktach. Daj mu tez prawo do mówienia nie. Już przedszkolaka można uczyć, czym jest zły, niechciany dotyk.

Dziecko pewne siebie, łatwo wyrażające swoje zdanie i wychowane w domu, gdzie otwarcie rozmawia się o trudnych sprawach, łatwiej jest ochronić przed molestowaniem. Daj dziecku poczucie, że z każdą sprawą może przyjść do ciebie. Nie drwij, nie kpij i nie wyśmiewaj nawet najmniejszych problemów.

Zadbaj o czas na codzienną rozmowę z dzieckiem. Pozwól się dziecku wygadać i zapewniaj, że cokolwiek się wydarzy, zawsze będziesz po jego stronie.

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pozwalają zminimalizować niebezpieczeństwo, że twoje dziecko stanie się ofiarą przestępstwa.

 1. Wprowadź zasadę informowania, dokąd i z kim wychodzi. Powinnaś zawsze wiedzieć, z kim przebywa twoje dziecko. Zapisz numery telefonu do rodziców przyjaciół twojego dziecka. Kontaktujcie się z sobą, gdzie i jak spędzają czas wasze dzieci. Ustalcie kwestie bezpiecznego transportu i powrotu do domu.
 2. Sprawdź, jak wygląda droga twojego dziecka do domu ze szkoły, czy dodatkowych zajęć. Unikajcie samotnych powrotów, nie zachęcaj dziecka do chodzenia na skróty, nawet, jeśli w ten sposób musi nałożyć drogi i powrót do domu trwa dłużej.
 3. Ćwiczcie w domu scenki rodzajowe. Naucz dziecko, jak ma reagować w określonych sytuacjach. Pytaj, jak zareaguje, gdy zaczepi go obca osoba na ulicy, gdy ktoś zaproponuje mu cukierki, będzie próbował zabrać plecak, pieniądze, telefon itp., co zrobi, gdy się zgubi. Jak zachowa się, gdy znajoma dorosła osoba będzie zachęcała go do zrobienia rzeczy, na które nie ma ochoty.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Troska o dziecko

 1. Odkąd pojawia się dziecko, cżłowiek nieustannie drży o jego zdrowie, bezpieczeństwo, szczęście. Nie pozbędę się tego strachu do końca życia?

Możliwość komentowania jest wyłączona.