Tata opiekuje się chorym dzieckiem

Rodzina-tata-opieka-chore-dziecko
Choroby są nieodłącznym towarzyszem okresu niemowlęcego. Wprawdzie prawdopodobieństwo, że maluch zapadnie na poważne choroby jest niewielkie, ale infekcje i choroby wieku dziecięcego są nieuniknione.

Choć przyjęło się, że to mama zazwyczaj zajmuje się chorym dzieckiem nie unikaj zajmowania się chorym maluchem. Często płaczliwy i rozkapryszony z powodu dolegliwości maluch bardziej niż zwykle potrzebuje obecności taty.Twoja obecność jest również ważna dla twojej partnerki. Opieka nad chorym dzieckiem wymaga znacznie więcej siły i zaangażowania. Obopólna wyrozumiałość i wsparcie są w tej sytuacji szczególnie ważne.

Sposób opieki nad malcem jest oczywiście uzależniony od rodzaju choroby. Dziecko z przeziębieniem i bez gorączki raczej nie poleży w łóżku. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy jest dostatecznie ciepło ubrane, regularnie czyścić nos, naklepywać i kilka dni przetrzymać w domu. Maluch z wysoką gorączką sam będzie się pokładał, ale może być osłabiony, płakać i marudzić.

Zazwyczaj chore dzieci nie mają apetytu, więc trzeba włożyć w przygotowanie posiłków więcej wysiłku, by maluch zjadł cokolwiek. W przypadku niemowlęcia koniecznie trzeba zadbać o dostateczną ilość płynów.

Co robić z chorym dzieckiem? Tu ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia i troska o zdrowie dziecka. Możecie czytać razem, bawić się w zabawy paluszkowe, wspólnie śpiewać, możesz recytować maluchowi ulubione wierszyki. W czasie choroby pomocny może też być telewizor. Wprawdzie zazwyczaj odradzamy, by dziecko oglądało długo bajki, ale w czasie choroby można tę zasadę nieco rozluźnić.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)