Pierwszy raz seks po porodzie

bede tata
Zostaliście rodzicami. Świat przewrócił się do góry nogami i od momentu, kiedy tylko maluch wrócił ze szpitala do domu rytm dnia, sposób spędzania wolnego czasu (a właściwie zupełny jego brak) zostały podporządkowane jego potrzebom. Nie oznacza to jednak, że odkąd zostaliście rodzicami, przestaliście być parą.

Po kilku tygodniach po porodzie, zazwyczaj 6-8 tygodni po porodzie naturalnym, pojawia się pytanie o seks. O ile krocze po porodzie dobrze się goi, nie ma już upławów, rozpuściły się szwy po nacięciu krocza, nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie cieszyć się sobą w sypialni. Tyle teoria, bo jak pokazuje życie, w praktyce różnie może to wyglądać.

Ach te hormony

Wahania hormonów po porodzie, zmęczenie związane z nieustanną opieką nad noworodkiem a także wciąż jeszcze widoczne dodatkowe kilogramy i ciało po ciąży nie zachęcają kobiety do pieszczot. Uwaga kobiet po narodzinach dziecka, jest często maksymalnie skupiona na maluchu. Siłą rzeczy potrzeby partnera schodzą na drugi plan. Nie obrażaj się i nie irytuj. Staraj się włączyć w opiekę nad dzieckiem. Ty nie będziesz się czuł odsunięty na boczny tor a świeżo upieczona mama będzie mogła jak najwięcej odpoczywać. Okazuj czułość i troskę. Czas po porodzie, to okres, kiedy na nowo układają się relacje między partnerami.

Nierzadko pojawiają się obawy o ból podczas próby penetracji, nieustanne nasłuchiwanie kwilenia dobiegającego od strony łóżeczka. Twoja w tym głowa, by zadbać o nastrój, pomóc partnerce się odprężyć. Początkowe trudności łatwiej będzie przezwyciężyć. Kolejny raz będzie już lepiej.

Jeśli twoja partnerka karmi piersią, może mieć problem z nawilżeniem pochwy. Suchość utrudniająca wprowadzenie cżłonka i wywołująca ból podczas penetracji może rzeczywiście wywołać pewien dyskomfort. Zaradzić temu mogą żele nawilżające, które bez problemu można kupić w każdej aptece. Pamiętaj, by uważnie obserwować reakcje kobiety. Gwałtowniejsze pieszczoty piersi mogą być nieprzyjemne jeśli karmi naturalnie. Poza tym bardzo często ten obszar ciała jest w psychice podświadomie przypisany dziecku. Zwracaj więc uwagę na to, czy twój dotyk nie wywołuje rozdrażnienia i odpowiednio modyfikuj doznania.

Wiele obaw zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest związanych z rozmiarem pochwy po porodzie. Pewien luz, który może pojawić się po porodzie naturalnym, jest przejściowy. Staraj się być delikatny i nawet jeśli rzeczywiście odczuwasz różnicę w tym względzie, zachowaj uwagi dla siebie. Jedna nieopatrznie rzucona uwaga lub żart w kierunku twojej partnerki, może skutecznie zabić rodzące się pożądanie i namiętność.

Uwaga ciąża

Pomyśl też o antykoncepcji. Owulacja jest zahamowana podczas karmienia naturalnego ale by metoda ta była skuteczna mama musi karmić minimum 6 razy na dobę bez dłuższych przerw, łączny czas karmienia powinien wynosić przynajmniej 100 minut, dziecko nie może dostawać smoczka i być dopajane, czy dokarmiane innymi pokarmami. Twoja partnerka nawet w okresie laktacji może pomyśleć np.: o minipigułce, hormonalnym zastrzyku domięśniowym, spirali. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety i powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia kobiety.

Nie broń się jednak przed prezerwatywą, nawet jeśli jest dla ciebie pewnym dyskomfortem konieczność jej zakładania. Jest to metoda najmniej ingerująca w zdrowie a stosowanie nawilżanych prezerwatyw np.: przy okresowych problemach z suchością pochwy pomoże zaradzić temu problemowi.

Inicjując współżycie po porodzie, miej na uwadze, że jest to moment bardzo stresujący dla kobiety i od twojej delikatności, wyczucia sytuacji, umiejętnego nakierowania na potrzeby partnerki, zależy powodzenie tego pierwszego razu i wasze dalsze relacje jako pary.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)