Jesteś babcią, siostrą młodej mamy? Oto, co możesz dla niej zrobić

Rodzina-jestes-babcia-siostra
W dzisiejszych czasach rodzi się coraz mniej dzieci. Zatem kiedy w końcu w rodzinie pojawia się małe dziecko, babcie, ciocie, dziadkowie rwą się do tego, by je zobaczyć, dotknąć, poprzytulać, nierzadko ignorując przy tym potrzeby mamy i samego malucha.

Bądź wyrozumiała

Pierwsze dni po porodzie i powrocie ze szpitala to czas, kiedy rodzice powinni skoncentrować się na sobie i dziecku. Świeżo upieczonej mamie trudno przyjmować gości, kiedy jest zmęczona po porodzie, być może boryka się z początkowymi trudnościami związanymi z karmieniem piersią. Konieczność niemal całodobowej opieki nad noworodkiem, przestawienia się ze swojego rytmu życia i przyzwyczajeń na potrzeby dziecka i właściwie niemal całkowite podporządkowanie mu swoich potrzeb nie sprawia, że pała chęcią uczestniczenia w ożywionym życiu towarzyskim.

Nie radź na siłę

Życia nie ułatwia też rodzicom maluszka nieodparta chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami i dobrymi radami, którymi rodzice zwłaszcza pierwszego dziecka są zasypywani. Mamy i ojcowie zazwyczaj wiedzą, co mają robić z dzieckiem. Często chodzili do szkoły rodzenia, wiele informacji można znaleźć w internecie. Czasami świadomie chcą sami wypracować swój własny model opieki nad dzieckiem, zdając się na rodzicielski instynkt i dając sobie prawo do popełniania błędów.

Daj czas

W pierwszych tygodniach po porodzie najlepszą pomocą ze strony rodziny jest więc nie tyle pomoc przy dziecku, ile w pracach w domu: sprzątaniu, praniu, gotowaniu, czy zakupach.
Mając na uwadze swoje doświadczania zaryzykowałabym nawet twierdzenie, że najlepszą pomocą jest rezygnacja z pomocy na siłę. Naprawdę warto wcześniej zadzwonić, zapytać, czy rodzice są już gotowi na odwiedziny. Jeśli odpowiedzą, że nie jest to dobry moment, nie ma powodu do obrażania się. Dziecko przecież dopiero się narodziło i jest przed nim wiele chwil, które będzie mogło spędzić na zabawie z najbliższą rodziną. Prędzej, czy później niemal każda nawet najbardziej związana z maluszkiem mama zatęskni za chwila wolności i wówczas chętnie powita propozycję posiedzenia z dzieckiem popołudniu, czy zabrania go na spacer.

Czego nie mówić młodym rodzicom, a zwłaszcza mamie, kiedy przychodzisz w odwiedziny do noworodka?

Bolało?
Cóż wiadomo, że poród musi boleć, ale nie każdy ma ochotę dzielić się szczegółowymi opowieściami o własnych bólach porodowych.
Karmisz piersią?
Takie pytanie to zmora młodych matek. Pokarm naturalny to dobrodziejstwo dla dziecka, jednak mimo szczerych chęci, często wielu wylanych łez, nie każdej mamie udaje się w ten sposób karmić swojego malucha. Młoda mama i tak boryka się z wyrzutami sumienia ulegając presji naturalnego karmienia.
Zupełnie do ciebie nie podobne, podobne do babci, taty itp. (niepotrzebne skreślić)
Wygląd malucha będzie się zmieniał jeszcze nie raz w najbliższych tygodniach. Dla mamy i taty ich potomek jest najpiękniejszy i każda próba sprowadzenia ich na ziemię, bądź bardziej chłodny osąd nie spotka się ze zrozumieniem. Jeśli nawet nie rozumiesz nagłej fiksacji rodziców nad wyglądem ust, noska, czy paluszków, potraktuj to zjawisko, jako środek przystosowawczy do mających nadejść na wiele miesięcy nieprzespanych nocy. Jak inaczej mogliby zrywać się z entuzjazmem nieskończoną ilość razy, gdyby nie bezgraniczna miłość do płaczącego malca?
Czy on/ona ma smoczek?
Oczywiście lepiej, gdyby dziecko nie dostawało smoczka. Jeśli jednak maluch nie potrafi uspokoić się sam, ma silnie rozwinięty odruch ssania, to smoczek nie sprawi, że będzie skazany na noszenie aparatu ortodontycznego do 30-stki. Ssanie kciuka, czy piąstki jest dla zgryzu dużo bardziej szkodliwe.
Masz nianię?
Choć wszyscy dookoła rwą się z pomocą przy dziecku i najchętniej zasypaliby was dobrymi radami, przyznanie się do tego, że potrzebujesz pomocy, odpoczynku zazwyczaj spotyka się z dezaprobatą. Co to za matka, która oddaje dziecko pod opiekę obcej osoby. Nieważne, że spędzasz przy dziecku 24 godziny na dobę i czy to dla własnego zdrowia, bądź z konieczności musisz zostawić dziecko w domu, by coś załatwić, zrobić spokojnie zakupy, czy nawet trochę odetchnąć. Młoda matka prędzej padnie, niż opuści malucha.
Nie wolałabyś chłopca/dziewczynki?
Zwłaszcza, kiedy jest już w domu starsze rodzeństwo. Tak jakby szczytem marzeń i celem starań było posiadanie w domu chłopca i dziewczynki. Dwie dziewczynki, czy dwóch chłopców, to nie to samo co para mieszana.
To kiedy czas na syna?
Pytanie najczęściej kierowane w stronę tatusiów. Tak jakby urodzenie dziewczynki było mniej wartościowe. Kult męskości musi zostać potwierdzony spłodzeniem syna.
Ile przytyłaś?
Zwłaszcza kiedy gołym okiem widać dodatkowe kilogramy po ciąży. Lansowanie się przez mamy celebrytki koniecznie szczupłe i dopracowane w każdym calu sprawia, że otocznie coraz częściej oczekuje, że wychodząc ze szpitala wskoczysz w dżinsy sprzed ciąży. Błąd. Skoro ciąża trwa 9 miesięcy, to dajmy sobie przynajmniej tyle samo czasu, by w spokoju zająć się sobą.
Nie rozpieszczaj jego/jej tak bardzo, bo nie dasz sobie z nim/nią rady
Pokłosie poglądu, że dziecko musi się wypłakać a bliskość, noszenie, tulenie tylko sprawiają, że się do tego przyzwyczai i będzie domagało się ciągłej uwagi przez cały czas. Uwagi i zainteresowania maluch wymaga nieustannie. Brak reakcji na płacz tylko potęguje jego smutek i rozżalenie. Jeśli płacze, to znaczy że coś mu nie pasuje a płacz jest jedyną formą komunikowania się ze światem.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Jesteś babcią, siostrą młodej mamy? Oto, co możesz dla niej zrobić

  1. Te pytania „zakazane” to rzeczywiście masakra. Chociaż oczywiście wszystko zależy od tego, kto pyta. Czasami sposób, w jaki jest zadane pytanie wcale nie musi obrażać, wkurzać czy sprawiać, że poczujemy się zażenowane. Ale ja jeszcze nie lubię określeń w stylu: „naprawdę dobrze wyglądasz, jak na X dni po porodzie”. Bo niby co to ma być? Komplement, że dobrze wyglądam? Czy obelga, że może w sumie przewidywało się, że będziesz wyglądać szkaradnie?

Możliwość komentowania jest wyłączona.