Jak uchronić dziecko przed molestowaniem?

Jak zapobiegać sytuacjom, w których dziecko może stać się ofiarą przestępstwa? W większości przypadków do molestowania dochodzi przez osoby z bezpośredniego kręgu znajomych dzieci. Może to być sąsiad, nauczyciel, wujek, znajomy rodziców. To, co możesz robić, to nauczyć dziecko ostrożności w kontaktach. Daj mu tez prawo do mówienia nie. Już przedszkolaka można uczyć, czym jest zły, niechciany dotyk. Dziecko pewne siebie, łatwo wyrażające swoje zdanie i wychowane w domu, gdzie otwarcie rozmawia się o trudnych sprawach, łatwiej jest ochronić przed molestowaniem. Daj dziecku poczucie, że z każdą sprawą może przyjść do ciebie. Nie drwij, nie kpij i nie wyśmiewaj nawet najmniejszych problemów. Zadbaj o czas na codzienną rozmowę z dzieckiem. Pozwól się dziecku wygadać i zapewniaj, że cokolwiek się wydarzy, zawsze będziesz po jego stronie.
Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pozwalają zminimalizować niebezpieczeństwo, że twoje dziecko stanie się ofiarą przestępstwa.

1. Wprowadź zasadę informowania, dokąd i z kim wychodzi. Powinnaś zawsze wiedzieć, z kim przebywa twoje dziecko. Zapisz numery telefonu do rodziców przyjaciół twojego dziecka. Kontaktujcie się z sobą, gdzie i jak spędzają czas wasze dzieci. Ustalcie kwestie bezpiecznego transportu i powrotu do domu.

2. Sprawdź, jak wygląda droga twojego dziecka do domu ze szkoły, czy dodatkowych zajęć. Unikajcie samotnych powrotów, nie zachęcaj dziecka do chodzenia na skróty, nawet, jeśli w ten sposób musi nałożyć drogi i powrót do domu trwa dłużej.

3. Ćwiczcie w domu scenki rodzajowe. Naucz dziecko, jak ma reagować w określonych sytuacjach. Pytaj, jak zareaguje, gdy zaczepi go obca osoba na ulicy, gdy ktoś zaproponuje mu cukierki, będzie próbował zabrać plecak, pieniądze, telefon itp., co zrobi, gdy się zgubi. Jak zachowa się, gdy znajoma dorosła osoba będzie zachęcała go do zrobienia rzeczy, na które nie ma ochoty.

Tematy, które mogą Cię zainteresować: Moje dziecko i mobbing w szkole, Czy jestem w stanie wychować szczęśliwe dziecko?, Sposoby na szczęśliwe dzieciństwo, Wybieramy nianię doskonałą, Kiedy mama wraca do pracy.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)