Gdy pojawia się dziecko

Ciąża i okres po porodzie jest dla każdej kobiety sporym wyzwaniem. Media lansują bezustannie wizję idealnej matki wracającej od razu do rozmiaru sprzed ciąży, której zajmowanie się dzieckiem i realizowanie w pracy przychodzą z łatwością. Nie ma w tym miejsca na refleksję nad własnymi emocjami, fizjologię połogu, czy trudne początki związane z macierzyństwem.

gdy pojawia się dziecko

Tymczasem wiele kobiet tuż po porodzie przeżywa kryzys związany ze spadkiem hormonów, poczuciem braku atrakcyjności, zmęczeniem. Nie zawsze od razu potrafią nawiązać bliższą relację z dzieckiem. Opiewany w literaturze, mediach i społeczeństwie ogrom miłości macierzyńskiej nie

Boisz się, że nie pokochasz swojego dziecka? Niewiele kobiet czuje tuż po porodzie ogrom miłości macierzyńskiej. Miłość do dziecka pojawia się stopniowo, czasem trzeba się jej po prostu nauczyć. Natura zadbała o to, byś po porodzie spędzała z dzieckiem tyle czasu, by móc je pokochać. Kiedy będziesz karmiła, przewijała i nosiła maluszka.

Zajmowanie się dzieckiem i domem jest zajęciem bardzo wyczerpującym. Młodym rodzicom przed narodzinami dziecka zazwyczaj wydaje się, że są dobrze przygotowani na przyjście na świat dziecka. Powrót ze szpitala z dzieckiem przewraca dotychczasowe życie do góry nogami i nagle okazuje się, że obowiązków gwałtownie przybyło a doba mogłaby się nie kończyć, by podołać wszystkiemu. W takiej sytuacji łatwo o nieporozumienia, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi dodatkowo zmęczenie, kolki u malucha, czy wahania hormonów w połogu.

Od samego początku włączaj partnera w opiekę nad dzieckiem. Kąpanie, przewijanie, noszenie, spacery to czynności, przy których tata sprawdza się tak samo dobrze jak mama. O ile oczywiście dasz mu na to szansę. Nawet jeśli wydaje ci się, że nikt tak nie zadba o dziecko, jak ty, pozwól partnerowi zajmować się maluszkiem. Będzie mógł poczuć się prawdziwym ojcem a ty szczególnie docenisz jego pomoc i umiejętności, kiedy za kilka miesięcy zapragniesz wybrać się gdzieś z koleżankami wieczorem i tata malca bez problemu wykąpie, nakarmi i położy go spać.

Starajcie się tez pamiętać, że istnieje życie poza dzieckiem. Wprawdzie to naturalne, że w pierwszych miesiącach wasza uwaga koncenrtuje się na dziecku, ale nie jesteście tylko rodzicami. Po jakimś czasie, kiedy życie zacznie już biec utartym rytmem i oswoicie się z rodzicielstwem, któreś z was, a może oboje zatęsknicie za dawnymi przyjemnościami, czasem spędzonym we dwoje i chwilami intymności.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Gdy pojawia się dziecko

  1. Dziecko sporo zmienia i dobrze mieć tego świadomość. Większość znanych par przechodziła mniejsze lub większe kryzysy, ale potem sytuacja się unormowała.

Możliwość komentowania jest wyłączona.