Gdy dziecko odmawia mleka

Maluch-rozwoj-zegnamy-butelke
Problem odmowy picia mleka dotyczy najczęściej dzieci, którym zaczęto rozszerzać dietę. Maluchy wzbraniają się przed mlekiem, a rodzice rwą włosy z głowy, bo wydaje im się, że dziecku grozi niedożywienie.

Ile mleka potrzebuje dziecko?

Dzieci w wieku od roku do trzech lat potrzebuję dziennie 3 porcji mleka (300-330 ml/g) mleka i innych produktów mlecznych. Mogą to być takie produkty jak: jogurt, kefir, maślanka, sery. Ich podawanie jest niezbędne, by pokryć zapotrzebowanie na białko, witaminy, składniki mineralne, wapno.
Najłatwiej próbować podawać mleko w butelce, czy dokarmiać piersią np.: rano, po nocy, lub przed snem. Jeśli to nie działa, a chętnie sięga po nowości na talerzu, to można spróbować podawać inne produkty: jogurt, twaróg, maślanka, kefir, ser.
Małemu dziecku jest stosunkowo łatwo „przemycić” mleko w różnych daniach np.: naleśnikach z serem, kaszce na mleku, płatkach z mlekiem. Małe ilości mleka można dodać do pure z ziemniaków, zup.

Jak zastąpić mleko?

Warto wiedzieć, że mleko i jogurt mają taką samą zawartość wapnia (100 g produktu to 120 mg wapnia). Zawartość wapnia ze 100 ml mleka można zastąpić 15 g żółtego sera, 30 g twarogu. Bardzo dobrym źródłem wapnia są też migdały, brokuły, fasola, jarmuż sardynki, boćwina. Warto pamiętać, że wapń jest przyswajalny w obecności witaminy D, która rozpuszcza się w tłuszczach. Przy dobieraniu jadłospisu należy więc tak dobierać produkty, by spożywać mleko razem z innymi składnikami bogatymi w witaminę D.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)