Upadek

Maluch-pierwsza-pomoc
Nawet przy najbardziej troskliwej opiece może się zdarzyć, że maluch spadnie z huśtawki, drabinek, przewijaka, czy tapczanu.Jeśli dziecko nie straciło przytomności i zachowuje się tak jak zazwyczaj, można pozostać z dzieckiem w domu. Na guz można przyłożyć zimny okład: owinięty w ściereczkę woreczek z lodem (może to być nawet zwykła mrożonka), lub dostępny w aptece opatrunek hydrożelowy.

Jeśli maluch ma otarcia naskórka, zdezynfekuj ranę. Małe otarcia można pozostawić bez opatrunku, głębsze uszkodzenia należy zabezpieczyć plastrem, lub jałowym opatrunkiem. Jeśli rana krwawi, zabezpiecz ją bandażem i delikatnie uciskaj przez około 10 minut do ustąpienia krwawienia.

Po upadku zawsze dokładnie przez dobę obserwuj dziecko. Jeśli maluch się inaczej niż zwykle, gorzej śpi, wymiotuje, narzeka na ból głowy, jest niespokojny, pobudzony, lub przeciwnie jest apatyczny, nic go nie interesuje, ma płytki oddech, sinawe zabarwienie skóry, wezwij pogotowie, lub zawieź dziecko do szpitala.

Nie podawaj dziecku nic do jedzenia, ani picia. Jeśli w szpitalu okaże się, że konieczny jest zabieg chirurgiczny, spożycie posiłku opóźni jego przeprowadzenie. Poza sytuacjami zagrażającymi życiu, zabiegów w znieczuleniu nie przeprowadza się u dzieci przed upływem 4 godzin od ostatniego przyjęcia płynów i 6 godzin od ostatniego posiłku.

Pozostałe artykuły na temat jak udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach:

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)