Sen – niemowlę 3-6 miesięcy

Kiedy niemowlę osiąga wiek 3-6 miesięcy, rodzice mogą powoli odetchnąć. W tym wieku kończą się bowiem nocne pobudki co 2-3 godziny. Większość dzieci w tym wieku śpi około 15 godzin na dobę, z czego 10 godzin przypada na nocy sen, a pozostałe 5 godzin rozdziela się na 3 drzemki w ciągu dnia. 6 miesięcznego malucha drzemie już zazwyczaj dwa razy w ciągu dnia.
Niemowlę 3-6 miesięcy

Choć dzieci w tym wieku są już w stanie przespać noc, jeśli tylko zjedzą przed snem odpowiednio sycący posiłek, to większość rodziców dzieci w tym wieku wstaje do nich w nocy 1-2 razy, by je nakarmić, czy przewinąć. To czy niemowlę przesypia noc, zależy w dużej mierze od tego, czy dziecko nauczyło się dobrych nawyków związanych ze snem.

Jak wprowadzić dobre nawyki związane ze snem?

Jeśli nauczyliście się rozpoznawać pierwsze oznaki senności u noworodka i maluch był odkładany do łóżeczka na sen, teraz nadszedł czas na ustalenie stałej pory na sen w nocy i drzemki w ciągu dnia.

Najlepsza pora na położenie dziecko spać wieczorem to czas pomiędzy 19.00 a 20.30. Potem malec jest już zbyt zmęczony i ciężko jest mu się wyciszyć i usnąć. Przygotowania do snu trzeba rozpocząć nawet jeśli dziecko nie wygląda na zmęczone i wydaje się być pełne energii. Często wieczorna eksplozja aktywności np.: bieganie, czy skakanie jest właśnie oznaką przemęczenia. Warto również ustalić mniej więcej stałe pory drzemek w ciągu dnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by po prostu obserwować dziecko i zadbać o jego wypoczynek w postaci snu zawsze wtedy, kiedy widzimy, że dziecko jest zmęczone.

Czas na wprowadzanie wieczornych rytuałów

Wiek 3-6 miesięcy to dobry okres na wprowadzanie wieczornych rytuałów. Mogą to być:

  • spokojna zabawa
  • kąpiel
  • założenie piżamki
  • czytanie książeczki
  • śpiewanie kołysanek
  • delikatny masaż
  • buziak na dobranoc

Który ze rytuałów najlepiej sprawdzi się w waszym domu? Najlepiej wypróbować wszystkie metodą prób i błędów i wybrać te, które najbardziej podobają się maluchowi.

Poranna pobudka

Jeśli maluch przesypia więcej niż 10 godzin w nocy, nic się nie stanie, jeśli obudzisz go rano, aby rozpocząć nowy dzień. Pobudka rano o tej samej porze pozwala uregulować rytm dnia i trzymać się pory drzemek.

Problemy ze snem – niemowlę 3-6 miesięcy
Problemy ze snem, które pojawiają się u dzieci w wieku 3-6 miesięcy najczęściej związane są z tym, że maluchy są już często odkładane na noc do łóżeczka, zwłaszcza jeśli wcześniej spały z rodzicami i nauką przesypiania całej nocy.
Jeśli dziecko marudzi w ciągu dnia, może warto zmienić mu nieco rytm dnia, np.: przesunąć porę drzemek i później kłaść malucha spać wieczorem.
Niekiedy problemy ze snem w tym wieku mają charakter przejściowy i są związane ze skokiem rozwojowym, lub szybkim wzrostem dziecka. Warto również w tym okresie trzymać się wieczornej rutyny i przeczekać ten niespokojny okres. Za jakiś czas wszystko wróci do normy.

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

5 przemyśleń nt. „Sen – niemowlę 3-6 miesięcy

  1. Wieczorne rytualy .. U nas jest karmienie zabawa kapiel masaz karmienie i tak lezy przy cycku az zasnie i dopiero wtedy ja odkladam a ma 3 miesiace i tydzien czyli zle robie:\ jak ja odkladam jak popije i widze ze zasypia to zaraz ma oczy jak 5 zl… I wszystko na nowo

  2. … „Często wieczorna eksplozja aktywności np.: bieganie, czy skakanie jest właśnie oznaką przemęczenia…” Co jest nie tak z moim trzymiesięcznym dzieckiem że ani nie biega ani nie skacze… Popsuło się…?! Może nie osiągnęło tej umiejętności…

  3. A co jeśli moja córka 8 m w ciągu dnia śpi dwie trzemki po 30-40 min a w nocy idzie spać ok 21 wstaje o 7 ale co godzinę dwie budzi się a to na karmienie (kp) a to tak sobie popłakac 🙂 wiec baardzo ogólnie piszecie co dziecko powinno 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *