Rotawirus. Jak sobie z nim radzić?

Zakażenie rotawirusem jest częstą dolegliwością u małych dzieci. Ryzyko złapania infekcji jest bardzo duże, ponieważ wirus przenosi się zarówno drogą kropelkową, pokarmową lub kontaktową. Większość zachorowań dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia. Szczególnie niebezpieczne są infekcje rotawirusowe u dzieci poniżej 6-stego miesiąca życia ze względu na szybkie ryzyko odwodnienia. Maluch-rotawirsuW przypadku najmłodszych dzieci ważne jest, by jak najszybciej zasięgnąć porady pediatry. Jeśli biegunce towarzyszą wymioty i gorączka, należy udać się na ostry dyżur. Starsze dzieci powinien zobaczyć lekarz, jeśli biegunka nie ustaje po 1-2 dniach, pojawiają się objawy odwodnienia w w stolcu jest krew lub ropa. Również temperatura powyżej 38 stopni jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza.
Najskuteczniejszą bronią przeciw rotawirusom są szczepienia. Szczepionkę podaje się wcześnie pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia lub 6. a 32. w zależności od preparatu. Szczepionka podawana jest doustnie, może być kojarzona z innymi szczepieniami i zazwyczaj jest dobrze tolerowana przez dzieci.
Chorobie można też zapobiegać często myjąc ręce. Jednak nawet najbardziej rygorystyczne przestrzeganie higieny może nie uchronić dziecka przed rotawirusem. Kontakt z nim ma bowiem aż 95% dzieci uczęszczających do przedszkola lub żłobka.
Okres wylęgania się choroby wynosi 1-4 dni. Pierwszym objawem są zazwyczaj wymioty, potem pojawia się biegunka. Stolec jest wodnisty, zielono-żółty, często ze śluzem. Objawom tym towarzyszy gorączka, niekiedy powyżej 38 stopni i ból brzucha.
Przy zakażeniu rotawirusem możliwe jest jedynie łagodzenie objawów. Niestety biegunka rotawirusowa ze względu na niebezpieczne odwodnienia często kończy się hospitalizacją. Średnio dzieci spędzają w szpitalu od kilku do kilkunastu dni.
Jeśli dziecko przebywa w domu, powinno wypijać dużo płynów, ¾ szklanki płynu na kilogram masy ciała. Warto mieć w domu preparaty nawadniające, które można kupić w aptece bez recepty. Maluch może pić również delikatną herbatkę z kopru lub rumianku. Możesz mu ugotować również zupy na wywarze z rosołu: marchwiankę lub jarzynową, krupnik, bulion, chude mięso. Ważne, by wszystkie potrawy były letnie. Ciepła temperatura nasila odruch wymiotny.
Jeśli dziecko korzysta z pieluszki, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Biegunka podrażnia skórę, stąd też łatwo o odparzenia. Po każdej zmianie pieluszki trzeba dokładnie obmyć pupę, potem posmarować skórę kremem ochronnym.
Po ustąpieniu objawów dziecko powinno pozostać jeszcze kilka dni w domu, by w żłobku, czy przedszkolu nie zarażać innych dzieci.
Infekcje rotawirusowe bardzo osłabiają organizm dziecka. Maluch może nie mieć apetytu, traci na wadze, może wymagać specjalnej diety.

Jak rozpoznać odwodnienie?

  • wiotka, sucha skóra
  • zapadnięte ciemiączko
  • spierzchnięte usta
  • matowe oczy
  • brak łez podczas płaczu
  • brak oddawania moczu przez 6 godzin u starszych dzieci
  • sucha pieluszka przez 3 godziny u niemowląt

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)