Poparzenie gorącą wodą

Poparzenia gorącą kawą, herbatą, czy zupą należą do częstych wypadków w domu. Wystarczy moment nieuwagi, by dziecko ściągnęło na siebie gorący posiłek. Nieco rzadziej zdarzają się oparzenia termiczne po zetknięciu z gorącym żelazkiem, farelką, czy grzałką.

W zależności od stopnia poparzenia rozróżnia się oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Oparzenia pierwszego stopnia

Oparzenia pierwszego stopnia są najmniej poważne. W ich wyniku zniszczeniu ulega tylko wierzchnia warstwa skóry. Oparzone miejsce piecze, jest czerwone, puchnie. O ile oparzenie nie dotyczy dużej powierzchni rąk, stóp, twarzy, stawów, pachwin lub pośladków, można je potraktować jako stosunkowo niegroźne. Jeśli jednak zniszczona została skóra na którymś z tych obszarów konieczna jest interwencja lekarska.

Oparzenia drugiego stopnia

Do poparzeń drugiego stopnia zaliczyć można te, w wyniku których doszło nie tylko do zniszczenia wierzchniej warstwy skóry (naskórka), ale również leżącej głębiej skóry właściwej. Oznaką, że miało to miejsce są pęcherze, którym towarzyszy ostre zaczerwienienie, spuchnięcie i ból. Pomimo to, jeśli urazu doznała niewielka część ciała (oparzenie o średnicy nie większej niż 7 cm), natychmiastowa pomoc medyczna nie jest konieczna, chyba że uszkodzone zostały ręce, stopy, twarz, zgięcia stawowe, pachwiny lub pośladki. W takim wypadku należy niezwłocznie pokazać oparzenie lekarzowi.

Oparzenia trzeciego stopnia

Oparzenie trzeciego stopnia objawiające się martwicą naskórka zawsze wymaga jak najszybszego wezwania pogotowia. Oprócz oczyszczenia rany w warunkach szpitalnych, podania antybiotyków i silnych środków przeciwbólowych nierzadko konieczny jest również przeszczep skóry.

Jeśli dziecko ulegnie poparzeniu termicznemu, musisz jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce. Najlepiej włóż maluch do wanny i polewaj oparzone miejsce zimną wodą o temperaturze ok. 20 stopni przez 20 minut, aż ustąpi ból. Oparzone miejsce zabezpiecz jałowym opatrunkiem, nie smaruj tłuszczem, alkoholem, ani maściami, nie przebijaj pęcherzy.

Oparzenie pierwszego i drugiego stopnia powinno zagoić się samo w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból, obrzęk narasta, pojawiła się gorączka, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jeśli oparzenie jest poważne, tj. ubrania przylgnęło do rany nie ściągaj go. Schładzaj ranę, ale musisz wezwać pogotowie, lub zawieźć dziecko do lekarza. Nie podawaj maluchowi żadnych płynów, ani jedzenia, nie dotykaj oparzonego miejsca. Zadbaj, by dziecku było ciepło, jeśli pojawiły się objawy wstrząsu, połóż dziecko z nogami uniesionymi do góry.

Pozostałe artykuły na temat jak udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)