Nowe zalecenia dotyczące karmienia i rozszerzania diety

Noworodek-zywienie-co-oznacza-skrot-BLW-74166613Zmiany w dotychczasowych zalecaniach dotyczących rozszerzania diety u niemowląt to wielka ulga dla rodziców, którzy zamartwiali się, że dziecko niezbyt chętnie podchodzi do nowych dań w diecie i mieli problemy ze skrupulatnym odliczaniem porcji, prowadzeniem kalendarza wprowadzania posiłków i niepokoili się, czy właściwie łączą karmienie sztuczne, bądź naturalne z nowymi produktami. Obecne zalecenia nie mają już sztywnych ram, pozwalają podążać za dzieckiem, nie ma podziału na zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze dla chłopców i dziewczynek. Nie ma też różnych zaleceń dla dzieci karmionych naturalnie i mieszanką. Dietę zaczynamy rozszerzać, kiedy dziecko jest na to gotowe. Interesuje się jedzeniem, otwiera buzię na widok łyżeczki, umie rozdrobnić pokarmy językiem i dziąsłami. Nowe pokarmy podajemy najpierw rozdrobnione, potem w coraz większych cząstkach, odpowiednio do wieku dziecka.

Dużym ułatwieniem jest też brak zaleceń co do wielkości porcji. Dziecko jest karmione na żądanie zarówno butelką, jak i piersią i samo decyduje co i ile zje. Wsłuchanie się w naturalny rytm dziecka jest najlepszym sposobem na unikanie otyłości. Regularnie prowadzone pomiary wagi i wzrostu pokażą, czy dziecko właściwie się rozwija i przyrasta. Jeśli je zbyt dużo, dotyczy to dzieci karmionych sztucznie, to nie należy dziecka odchudzać na własną rękę. Pediatra zaleci odpowiednią modyfikację diety. Dzieci na piersi  jedzą tyle i jak często chcą, nawet jeśli są okrąglejsze od rówieśników. Jakie jeszcze nowości pojawiły się w zalecaniach dotyczących rozszerzania diety? Całe jajko mogą jeść już dzieci w 7. miesiącu życia, podobnie jak produkty mleczne kefiry, jogurty, sery. Przestaje obowiązywać podział na początkowe wprowadzanie żółtka a po kilku miesiącach białka. Do decyzji rodziców należy również, czy dziecku po ukończeniu 1 roku życia będą podawali mleko modyfikowane typu junior, czy pełne mleko krowie.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mleko krowie jest tańsze, ogólnodostępne, nie jest dosładzane. Ma jednak mniejszą zawartość żelaza i składników mineralnych niż mleko modyfikowane.

Nie ma też zaleceń dotyczących wprowadzania w odpowiedniej kolejności warzyw i owoców. Wprawdzie lepiej jest, gdy dziecko pozna najpierw smak warzyw, ale czy podamy najpierw marchewkę, ziemniak, dynię zależy od upodobań dziecka. Jeśli malec ma ochotę może również spróbować truskawek, pomidorów, malin, cytrusów. Oczywiście należy uważnie obserwować reakcje dziecka na wprowadzanie nowych pokarmów. Jeśli pojawią się reakcje alergiczne, trzeba te produkty odstawić i powrócić do nich za jakiś czas.

Wszystkie te zalecenia dotyczą również dzieci z alergią.

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

 

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Nowe zalecenia dotyczące karmienia i rozszerzania diety

  1. a co zrobić, gdy maluch jadł wszystko a po pójściu do przedszkola odmawia zjedzenia jakiejkolwiek nowości?

Możliwość komentowania jest wyłączona.