Karmienie piersią w drugiej ciąży

Karmisz swoje niedawno urodzone dziecko piersią i właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w kolejnej ciąży. Czy oznacza to, że trzeba zrezygnować z naturalnego karmienia?

Lekarze nie widzą przeciwwskazań, by kobieta, która spodziewa się kolejnego dziecka nadal karmiła starszego malucha piersią. Dobrze jest jednak zredukować liczbę karmień, zwłaszcza w nocy, by po prostu dobrze się wysypiać. Nocne karmienie nie jest konieczne, zwłaszcza kiedy starszak jest już dokarmiany stałymi posiłkami. Jeśli wieczorny posiłek będzie się składał z sycącej kaszki, to maluch nie będzie w nocy głody i domagał się piersi.
Jeśli maluch potrafi na zmianę pić z butelki i z piersi, w te dni kiedy gorzej się poczujesz, podaj mu herbatkę lub soczek. Jeśli dziecko polubiło już mleko modyfikowane, możesz również podać mu mleko z butelki.

Ostrożność warto zachować też w dniach spodziewanej miesiączki. Stymulacja brodawek w tym czasie może wywołać skurcze macicy.

Nie zdziw się też, że maluch po pewnym czasie sam zrezygnuje z piersi. Hormony ciążowe mogą zmienić smak mleka i dziecko odstawi się samo. Jeśli postanowisz zupełnie zrezygnować z karmienia piersią a poczujesz, że piersi są pełne i obrzmiałe, odciągnij trochę pokarmu. Niezbyt dużo, jedynie tyle, by poczuć ulgę. Wraz z upływem kolejnych dni laktacja będzie stopniowo się zmniejszać.

ABC karmienia piersią – przeczytaj wszystko co warto wiedzieć

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)