Dziecko na basenie

 Kiedy macie za sobą pierwsze kąpiele w domowej wanience, maluch nie boi się wody możecie spróbować wybrać się na basen. Zazwyczaj dzieci nie boją się zmiany otoczenia i dobrze adoptują się do zmian temperatury. Do wizyty na basenie warto się jednak przygotować. Na co trzeba zwrócić uwagę?

 

Wspólna kąpiel na basenie – Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając basen, zwróć uwagę na sposób oczyszczania i dezynfekcji. Woda powinna być ozonowana, chlorowana woda może podrażniać skórę dziecka, drogi oddechowe i oczy. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są brodziki, które są płytsze niż basen dla dorosłych. Mają też cieplejszą wodę. Optymalna temperatura wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. Zajęcia na basenie najlepiej jest rozpoczynać latem, kiedy na dworzu jest ciepło i maluch nie jest narażony na gwałtowną zmianę temperatur.

Noworodek-rozwoj-dziecko-na-basenieZwróć też uwagę na infrastrukturę. Jeśli wybierasz się na basen z niemowlęciem, warto by w szatni był przewijak, gdzie można wygodnie przewinąć i przebrać dziecko. Starsze dzieci wygodnie jest odłożyć do zapinanego krzesełka. Wygodne są również szatnie rodzinne, gdzie po wizycie w basenie, ktoś z rodziny lub inna osoba towarzysząca może odebrać malucha i się nim zająć np.: przebrać, wysuszyć, czy nakarmić, kiedy ty będziesz miała czas dla siebie, by spokojnie się wykąpać i przebrać. Jeśli dziecko wybiera się na basen z tatą, w podobny sposób powinna być wyposażona szatnia męska. Na basen można wnieść fotelik dla dziecka, lub karimatę, by odłożyć malucha. Rodziców i osoby towarzyszące na basenie obowiązuje zmiana obuwia na buty sportowe lub klapki.

Zasadnicze pytanie, które często przyświeca rodzicom, to dylemat, od kiedy można iść z dzieckiem na basen. Nie ma tu żelaznej reguły. Niektóre ośrodki prowadzące dla dzieci na basenie zajęcia zorganizowane przyjmują dzieci już po odpadnięciu kikuta pępowiny. Pediatrzy są jednak zdania, że lepiej poczekać do ukończenia 3-tego miesiąca. W tym czasie dziecko ma już wykształcony mechanizm termoregulacji, dziecko jest już odporniejsze, łatwiej znosi zmiany temperatury i nowe bodźce, których na basenie nie brakuje. Młodsze dzieci są też mniej odporne na bakterie i grzyby, które często występują na basenie.

Regularne wizyty na basenie mają wiele korzyści. Usprawniają koordynację psychoruchową dzieci, aktywizują układ kostno-mięśniowy, stanowią doskonałą gimnastykę mięśni i stawów, wspomagają proces rehabilitacyjny u dzieci np. z asymetriami czy z podwyższonym napięciem mięśniowym, stanowią doskonały relaks dla malucha zarówno fizyczny jak i psychiczny, wzmacniają więzi emocjonalne rodzica z dzieckiem, dzieci stają się odważniejsze, bardziej samodzielne i ciekawe świata, dzięki łatwości przystosowywania się do nowego środowiska pójście np. do przedszkola nie jest dla dziecka wielkim stresem.

Co warto zabrać z sobą na basen?

Dziecko powinno być nakarmione około pół godziny przez rozpoczęciem zajęć na pływalni. Dla najmłodszych dzieci przyda się pieluszka do pływania i czepek. Małe rozmiary można kupić w sklepach sportowych, lub sklepikach na pływalni. Jeśli dziecko do tej pory nie było oswojone z wodą i otoczeniem na basenie, warto wybrać się na pływalnię nieco wcześniej, by powoli oswoić malucha z gwarem szatni, intensywnym oświetleniem, zmianą temperatury.

Dzieci, które chodzą powinny mieć gumowe, lub antypoślizgowe obuwie, by uniknąć upadku. Niezależnie od wieku przydadzą się: ręcznik z kapturkiem, kocyk lub pieluszka do wyłożenia przewijaka, lub położenia na ławkę w przebieralni. By uniknąć infekcji nie pozwalaj dziecku siadać na ławki w szatni, na brzeg basenu. Lepiej też nie korzystać z jakuzzi. Przyda się też przekąska, kanapka, banan, lub butelka z mlekiem.

Po wyjściu z wody, trzeba też wykąpać dziecko z dodatkiem łagodnego środka do kąpieli i nasmarować balsamem. Można zabrać też swoją suszarkę, choć zazwyczaj na większości basenów nie ma tłoku przy suszarkach. Pamiętaj, by dobrze wysuszyć włosy i osuszyć uszy. Po kąpieli dobrze jest założyć dziecku na głowę cienką bawełnianą czapeczkę. Nie wychodźcie też od razu na dwór. Zanim pójdziecie do domu, dobrze jest odczekać ok. 20 minut. W tym czasie maluch z przyjemnością zje przygotowaną wcześniej przekąskę.

Choć wizyty na basenie przynoszą wiele korzyści są sytuacje, kiedy lepiej z nich zrezygnować. Nawet jeśli regularnie odwiedzacie pływalnię, maluch powinien zostać w domu po chorobie, gdy ząbkuje, ma kłopoty z żołądkiem, katar, infekcję dróg moczowych. Jeśli dziecko często ma dolegliwości ucha środkowego, lub azotopowe zapalenie skóry też lepiej zrezygnować z wizyt na basenie. Szczepienie nie jest przeciwwskazaniem do wizyty na pływalni. Warto mieć jednak na uwadze, że dziecko bezpośrednio po szczepieniu może się gorzej czuć, być marudne, mieć stan podgorączkowy. Wówczas lepiej zostać z nim w domu.

Tematy, które cię też mogą zainteresować:

Zdjęcie: Zgoda na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Dziecko na basenie

  1. Ja chodzę z synkiem od 3. miesiąca. Po 2 latach widzę jak lubi wodę, nie choruje, a nie mamy przerwy również zimą. Nawet mam wrażenie, że jemu się chce bawić w wodzie bardziej niż mi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.