Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Założę się, że jeszcze niedawno zastanawiałaś się, które zdjęcie dołączyć do dokumentów, gdy ubiegałaś się o przyjęcie na studia, a już masz przed sobą rozmowę o pracę. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza rozmowa rekrutacyjna w życiu, czy po raz kolejny zmieniasz pracę, emocje są podobne. Niepewność miesza się z podekscytowaniem, obawy z nadzieją na nowy, ciekawy rozdział w życiu. By jednak cieszyć się z nowego stanowiska, masz przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Jak się ubrać, by nadać jej odpowiedniego znaczenia i dobrze wypaść w oczach pracodawcy?

Podstawowy dress code

W kwestii ubioru na rozmowę o pracę nie odkryjemy Ameryki. Strój powinien być schludny i elegancki. Oczywiście ma tu duże znaczenie charakter pracy. Zawody artystyczne będą miały do konwenansów ubraniowych spory dystans, ale już obszarpane dżinsy przy aplikacji na stanowisko biurowe na pewno będą uznane za niestosowne.
Oczywiście nikt nie da temu wyrazu otwarcie, ale liczy się przecież wrażenie a jedną z jego fundamentalnych elementów jest zadbany i stosowny do okazji wygląd.

Koniecznie poświęćmy uwagę doborowi stroju na rozmowę o pracę. Lepiej znaczy mniej. Wszelka ostentacja jest tu niewskazana. Dobrze jest też wybierać ubranie, które jest po prostu wygodne i w którym komfortowo się czujemy. Co można polecić?

Rekrutacyjne pewniaki

Nie są to zestawy szczególnie odkrywcze. Kostium, garnitur, klasyczna sukienka w stonowanych kolorach to strój godny polecenia. Do tego wygodne, niezbyt wysokie buty. Nie są wskazane szpilki, czy platformy. W dobrym tonie jest lekki makijaż i skromna biżuteria.

Ubiór nie powinien odciągać uwagi od meritum. I powinno to działać w obie strony. Zarówno przyszły pracodawca, jak i potencjalny pracownik powinni mieć komfort spokojnej i rzeczowej rozmowy na tematy związane z doświadczeniem zawodowym, wzajemnymi oczekiwaniami, zakresem obowiązków itp.

Takie nastawienie nie jest oczywiście gwarancją otrzymania pracy, ale pozostaje mieć nadzieję, że przygotowania włożone w dobór odpowiedniego ubrania na rozmowę rekrutacyjną nie pójdą na marne i za chwilę zaczniesz zastanawiać się, w co się ubrać pierwszego dnia w nowej pracy.

Oto kilka propozycji,  które na pewno się sprawdzą

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)