Wszystko o cesarskim cięciu

Cięcie cesarskiePo cięciu cesarskim rana goi się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Szwy na macicy rozpuszczą się samoistnie, rana po ustąpieniu znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji będzie jednak boleć. W szpitalu z pewnością będą podawane leki przeciwbólowe. Po wypisaniu do domu można zaopatrzyć się w leki uśmierzające ból dostępne bez recepty. Szwy na brzuchu zostaną usunięte 4-5 dni po operacji.
Po powrocie do domu pewną trudność będzie sprawiała ci opieka nad noworodkiem. Rana może ciągnąć przy podnoszeniu i kąpaniu malucha. Najlepiej byś kilka tygodni po porodzie nie nosiła ciężkich rzeczy. W ten sposób przyspieszysz gojenie się rany.
Nie krępuj się prosić o pomoc. Twój organizm nie tylko ma za sobą ciążę, próby porodu, ale i operację. Przed tobą trudy opieki nad noworodkiem i rekonwalescencja pooperacyjna i dolegliwości typowe dla połogu: krwawienie, bolesność piersi, pocenie się, wahania hormonów. Musisz więc mieć kogoś, kto pomoże ci przez pierwsze tygodnie po powrocie do domu.
Możesz też mieć trudności z oddawaniem moczu po wyjęciu cewnika. Dużo pij i spaceruj. Możesz też odkręcić wodę, lub skierować strumień ciepłej moczu na cewkę moczową. Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu mogą pojawić się trudności w stolca. W szpitalu najprawdopodobniej podawano ci wiele kroplówek i dzień dwa po cesarskim cięciu dietę płynną. Włączanie stałych posiłków odbywa się stopniowo. Masy kałowe zbierają się więc w ciągu kilku dni. Dodatkowo po operacji zazwyczaj wolniej pracują jelita, możesz też odczuwać ból przy napinaniu się, parciu. By złagodzić te dolegliwości pomocne będą czopki glicerynowe, które można kupić bez recepty w każdej aptece.
Jeśli chcesz karmić piersią, poproś personel, by przystawił ci malucha do piersi tak szybko jak to tylko możliwe. Karmienie naturalne po cesarskim cięciu jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Zdjęcie: Prawa do wykorzystywania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *