Wino w ciąży

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Dotyczy to również wina i piwa, czy koktajli.
Alkohol przenika bezpośrednio z twojego krwiobiegu do organizmu dziecka i może w nim wyrządzić nieodwracalne szkody. Nie udowodniono wprawdzie, że wypicie kilku kieliszków wina, czy paru drinków zanim przyszła mama dowiedziała się o ciąży jest szkodliwe dla dziecka. W dalszej ciąży obowiązuje już bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Płód rozkłada alkohol dłużej niż matka, co oznacza, że zanim ty w ogóle zaczniesz odczuwać, że cokolwiek wypiłaś, dziecko może być już na granicy przytomności.

Ponieważ płód nie ma jeszcze wykształconej wątroby, która oczyszcza organizm z toksyn, alkohol uszkadza organy dziecka. Pijąc alkohol w ciąży narażasz się na poronienie, przedwczesny poród, w skrajnych przypadkach możesz też urodzić martwe dziecko. FASD – spektrum zaburzeń wywołanych alkoholem wywołuje różne deficyty fizyczne, psychiczne. Jest źródłem wielu problemów emocjonalnych w przyszłym życiu dziecka, sprawia ze dzieci z FASD mają również trudności poznawcze i gorzej się uczą.

Na szczęście wiele kobiet już od początku ciąży ma awersję do alkoholu i łatwo im z niego zrezygnować w kolejnych miesiącach. Jeśli jednak trudno ci zrezygnować z kieliszka wina do obiadu, czy wieczornego drinka, poszukaj sojusznika w partnerze. Jeśli nie będzie pił alkoholu w twojej obecności, łatwiej ci będzie się bez niego obyć. Wieczorem idź na spacer, zrób sobie smaczny koktajl bezalkoholowy.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Żywienie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Czy można wymiennie podawać dziecku mleko modyfikowane innej firmy, np.: w razie okresowych kłopotów z dostawą, czy podczas wyjazdu?
Czy grozi mi poronienie?
Czy zapachy pokojowe a aerozolu są szkodliwe w ciąży?

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)