Ile przysługuje mi urlopu macierzyńskiego?

Na jedno dziecko możesz wziąć 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, dodatkowo 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Jeśli oczekujesz bliźniąt masz prawo do 31 tygodni urlopu macierzyńskiego i 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Prawa do urlopów mają tylko osoby zatrudnione na etacie.

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego można wziąć urlop wychowawczy. Przysługuje on zatrudnionym na etacie (minimum 6 miesięcy) i można go brać na raty, maksymalnie w pięciu częściach, które mogą być oddzielone przerwami. Wychowawczy przysługuje do ukończenia przez dziecko 5 roku życia i może go brać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Urlop wychowawczy jest udzielany na okres 36 miesięcy, przy czym jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic. W czasie tego urlopu rodzic jest ubezpieczony zdrowotnie, rentowo i emerytalnie, bo składki są odprowadzane przez budżet państwa. Jeśli jesteś samozatrudniona możesz zawiesić działalność (minimum prowadzenia firmy to 6 miesięcy) na czas sprawowania opieki nad dzieckiem i też masz prawo do składek, tak jak osoba zatrudniona.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Prawa w pracy w czasie ciąży i po porodzie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Czy mogę farbować włosy w ciąży?
Jestem bardzo zmęczona fizycznie. Od kilku tygodni niemal nie sypiam. Kiedy maluch zacznie przesypiać noce?

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)