Tata po porodzie

Tata po porodzie
Z chwilą, kiedy maluch pojawia się w domu, dotychczasowe życia wywraca się do góry nogami. Nawet jeśli ciąża była planowana, wyczekiwana, byłeś przy porodzie, pierwsze tygodnie opieki nad noworodkiem bywają ciężkie. Trudy połogu, nagłe odwiedziny znajomych i rodziny, kłopoty z karmieniem piersią, kolki, nieprzespane noce potrafią sprawić, że możesz nie raz zatęsknić za beztroskim życiem z czasów, kiedy nawet jeszcze nie myślałeś o powiększeniu rodziny.

Pamiętaj, jesteś potrzebny

Zanim zaczniesz narzekać, bądź co gorsza wymykać się z domu pod byle pretekstem, pomyśl, że twoja partnerka może czuć się podobnie. Dodatkowo spada na nią zmęczenie po ciąży, wahania hormonów, połóg, niemal całodobowe czuwanie przy dziecku. Oczywiście może się zdarzyć, że ominie was większość z tych kłopotów. Mimo to pierwsze chwile z noworodkiem w domu, wymagają zmian w dotychczasowej organizacji życia domowego. Duża w tym twoja rola, jako głowy rodziny.

Jeśli przygotowujesz mieszkanie przed powrotem ze szpitala, dziecka i mamy, nie przesadzaj ze sprzątaniem. Wystarczy wytrzeć kurze, poodkurzać, przewietrzyć mieszkanie. Nie musisz wszystkiego dezynfekować domestosem. Jeśli chcesz powitać partnerkę kwiatami, zwróć uwagę, by nie pachniały zbyt intensywnie. Na pewno partnerka przygotowała dla siebie ubranie, w którym wyjdzie ze szpitala do domu. Jeśli jednak to ty masz jej donieść rzeczy, pamiętaj, że jeansy w rozmiarze sprzed ciąży, to nie jest dobry pomysł. Najlepiej zapytaj, co jej przywieźć i czy ma wszystkie niezbędne ubranka dla dziecka.

Bądź wsparciem

Po powrocie do domu przede wszystkim staraj się wspierać partnerkę. Tonuj emocje, lęki. Może się zdarzyć, że świeżo upieczona mama, trapiona strachem o dziecko, będzie chciała czuwać przy nim całe noce. Nawet jeśli w głębi serca również jesteś przerażony perspektywą samodzielnej opieki nad noworodkiem, nie pokazuj tego po sobie. Twój spokój i opanowanie udzielą się partnerce. Jak tysiące innych par, po kilku tygodniach nabierzecie wprawy we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych. Zachęcaj partnerkę, by jak najczęściej odpoczywała i spała, kiedy tylko maluch jej na to pozwoli. Nie oczekuj wykwintnych obiadów, robienia porządków w mieszkaniu, czy seksownej bogini w sypialni. 6-8 tygodni po porodzie, to okres, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po trudach porodu. Jeśli więc spodziewacie się rodziny, która nie może się doczekać, by poznać maluszka, uzgodnij najbardziej odpowiedni dla was i dla dziecka czas odwiedzin. Nie obarczaj partnerki koniecznością przygotowywania poczęstunku. Najlepiej, gdy pierwsi gości pojawią się wtedy, gdy maluch nabierze już nieco odporności. Tuż po powrocie ze szpitala jest bardzo podatny na infekcje. Badania dowodzą, że niedojrzały jeszcze układ nerwowy źle znosi nadmiar bodźców, z którymi nieodłącznie wiąże się taka wizyta. Ich skutkiem jest często wieczorny płacz, trudności z zasypianiem, czy nagły atak kolki.

Sprawy formalne

Zorientuj się, kiedy i gdzie możesz zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego i w przychodni rejonowej. Organizacyjnych spraw, które pojawiają się po porodzie, jest dość sporo. Jeśli więc tylko możesz, staraj się wykorzystać fakt, że prawo pozwala ci na urlop tacierzyński. W tym czasie nie tylko będziesz mógł nacieszyć się dzieckiem i opiekować się partnerką, ale i pomóc w jak największym stopniu zorganizować życie domowe, by opieka nad niemowlęciem przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Wybierz więc sklep, który dowozi produkty. Wiele sklepów online oferuje atrakcyjne programy lojalnościowe. Możesz też skorzystać z okresowych promocji na mleko, pieluchy, czy akcesoria do pielęgnacji niemowląt.

Czynności domowe

Jeśli robisz zakupy, zwróć uwagę na zalecenia dotyczące diety dla karmiącej mamy. Sprawdź, co wolno jej jeść, a które produkty nie są wskazane.  Nie lekceważ tych zaleceń. Mikrocząsteczki pokarmów przenikają do mleka matki i mogą wywołać kolki u dziecka.

W ciągu kilku dni po porodzie odwiedzi was położna środowiskowa, by sprawdzić, jak radzicie sobie z maluchem. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące opieki nad noworodkiem, położna udzieli wam wskazówek. Warto sobie te pytania wcześniej zapisać. Sprawdź również, czy w szpitalu, gdzie rodziło się wasze dziecko działa poradnia neonatologiczna. Zapisz numer telefonu i sprawdź, jak wygląda tryb rejestracji. Tam też będziecie mogli się udać, jeśli coś was zaniepokoi w zachowaniu, czy rozwoju dziecka.

Emocje u mamy i opieka nad maluchem

Bądź wyczulony na zmiany nastroju u partnerki. Płaczliwość, smutek, uczucie zwątpienia często pojawiają się w 3-5 dobie po porodzie. Nie krytykuj jej, nie oceniaj. Ona sama też jest pewnie zaskoczona swoim stanem. Takie wahania emocjonalne powinny same ustąpić. Jeśli jednak stan ten nie minie, bądź co gorsza będzie się pogłębiał, namów partnerkę na wizytę u lekarza. Baby blues często przechodzi w depresję poporodową i wymaga terapii.

Od pierwszych dni staraj się być aktywnym tatą. Przy dziecku możesz robić wszystko z wyjątkiem karmienia piersią. Karmienie butelką, usypianie, przewijanie, wyjście na spacer, kąpiel są nowe tak samo dla mamy, jak i dla ciebie. Nie daj się zepchnąć na boczny tor. Nie tylko odciążysz dzięki temu zmęczoną partnerką, ale również zaczniesz nawiązywać więź z maluszkiem.

W pierwszych tygodniach po porodzie (i równie dobrze w kolejnych miesiącach spędzonych na opiece nad coraz bardziej ruchliwym i domagającym się uwagi maluchem) dużą oszczędnością czasu oprócz zakupów online są np.: konto internetowe do robienia opłat drogę elektroniczną, bądź stałe zlecenia w banku. Zakupy w wielopakach np.: pieluch, mleka, wilgotnych chusteczek. Warto również raz na jakich czas kupić większą ilość niepsujących się szybko artykułów spożywczych i środków czystościowych.

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)