Sposoby na łagodzenie bólu porodowego

Ciaza-pytania-zdrowie-plamienia-64852711
Z porodem wiąże się ból i jest to prawda stara jak świat. Wiele przyszłych mam, które po raz pierwszy stają przed wyzwaniem, którym jest poród zastanawia się, czy podoła temu zadaniu. Jak wytrzyma ból związany z narodzinami dziecka? Czy można jakoś temu zaradzić? Spieszymy z pomocą i informujemy, iż istnieje wiele farmakologicznych i niefarmakologicznych sposobów łagodzenia bólu porodowego. W poniższym teksie zapoznamy czytelniczki z tymi metodami.

 Ból towarzyszący akcji porodowej jest inaczej odczuwany przez każdą kobietę. Jedne rodzące doświadczają większych, a inne mniejszych doznań bólowych. Związane jest to z indywidualnym progiem bólowym każdego organizmu, elastycznością tkanek miękkich oraz czynnikami psychofizycznymi takimi jak lęk i stres, które powodują nadwrażliwość i większe odczuwanie boleści. Dzisiejsza wiedza pozwala zmniejszyć te dolegliwości na wiele sposobów.

Metody niefarmakologiczne

Metody naturalne to sposoby łagodzenia bólu, a nie całkowitego jego likwidowania. Nie zakłócają one także fizjologicznego mechanizmu porodu. Niektóre z nich pozytywnie wpływają na sprawny jego przebieg narodzin dziecka. Metod naturalnych jest wiele. Jedną z nich jest zadbanie o swój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zminimalizowanie stresu i pozytywne nastawienie rodzącej oraz wsparcie udzielane przez bliską osobę, wpływa na słabsze odczuwanie przez nią bólu. Inną taktyką jest relaks i rozluźnienie. Należy skupić się na oddychaniu i wyobrażeniu sobie, że wraz z każdym wydechem powietrza uchodzi z ciała napięcie. Powinno się unikać wstrzymywania oddechu, gdyż prowadzi to do zwiększenia odczuwanego bólu i zmęczenia. Przerwy pomiędzy skurczami warto wykorzystać na odpoczynek. Kolejną metodą jest aktywność w trakcie porodu. Ruch jest dobrym sposobem zwalczania bólu oraz napięcia ciała. Pomocne może być spacerowanie, taniec, kołysanie się, kucanie lub inne ćwiczenia na przykład poznane w szkole rodzenia. Pozytywne efekty przynosi również masaż. W tym celu warto o pomoc poprosić osobę najbliższą, która rozmasuje najbardziej bolące miejsca na ciele rodzącej w czasie trwania skurczów. Najczęściej kobiety podczas porodu odczuwają bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Wynika to z faktu, iż nerwy dochodzące do narządów rodnych i mięśni miednicy odchodzą od dolnej części kręgosłupa. Ostatnią przedstawianą metodą naturalnego radzenia sobie z bólem porodowym jest wydawanie dźwięków przez rodzącą. Takie działanie rozluźnia, dodaje sił i energii, uwalnia napięcie oraz pobudza wydzielanie endorfin. O korzyściach z tego wynikających wiedzą bardzo dobrze sportowcy tacy jak karatecy, ciężarowcy, czy tenisiści. Wspomnieć należy również o sposobach niewymagających objaśniania, do których należą muzykoterapia, aromatoterapia, stosowanie zamiennie ciepłych i zimnych okładów.

Metody farmakologiczne

Te sposoby łagodzenia bólu polegają na zaaplikowaniu rodzącej chemicznych środków przeciwbólowych. Jedną z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych metod jest podanie ciężarnej znieczulenia zewnątrzoponowego. Zabieg ten polega na wbiciu igły pomiędzy dwa kręgi lędźwiowe kręgosłupa i wstrzyknięcie środka znieczulającego. Dzięki temu kobieta nie odczuwa bólu od pasa w dół i jest świadoma, więc nadal aktywnie uczestniczy w akcji porodowej. Inną taktyką jest podanie ciężarnej środka znieczulającego o działaniu rozkurczowym o nazwie Doargan. Substancją czynną tego leku jest petydyna, pochodna morfiny. Środek ten jest podawany dożylnie lub domięśniowo w sytuacji, gdy występują jakieś przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Kolejnym sposobem jest podanie pacjentce podtlenku azotu do wdychania. Specyfik ten nazywany jest potocznie gazem rozweselającym. Metoda ta jest skuteczna, gdy wdech gazu następuję tuż przed wystąpieniem skurczu. Najrzadziej stosowanym sposobem jest znieczulenie nerwu sromowego. Polega ono na wstrzyknięciu środka znieczulającego w nerw w okolicy krocza po każdej stronie miednicy.

Istnieje wiele sposobów łagodzenia bólu towarzyszącego każdej kobiecie podczas porodu. To od rodzącej w głównej mierze zależy wybór w kwestii skorzystania z metod naturalnych, czy też farmakologicznych. Nie można jednak zapomnieć, że żadna procedura nie zlikwiduje dyskomfortu związanego z bólem całkowicie, a tylko zmniejszy jego odczuwanie do znośnego przez organizm poziomu.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)