Pytania, które kobieta w ciąży wstydzi zadać się ginekologowi

Ciaza-badania-slowniczek
Można rzec, że ciało kobiety wręcz niesamowicie zmienia się w okresie ciąży. Wiele kobiet szczególnie tych, które są po raz pierwszy w odmiennym stanie, zastanawia się nad szeregiem kwestii związanych z samą ciążą, porodem, a także nad tym, co i jak się zmieni, gdy dziecko pojawi się już na świecie.

Pomimo regularnych wizyt u lekarza ginekologa, wykonywaniu sporej ilości badań i uzyskiwania informacji na temat zmian zachodzących w ciele ciężarnej, pewne kwestie pozostają okryte aurą tajemnicy. Kłopot w tym, że kobiety wstydzą się zapytać wprost o pewne sprawy swojego ginekologa.

Z tego powodu spieszymy z pomocą i odpowiadamy na kilka najbardziej nurtujących pytań, których ciężarne nie mają odwagi zadać lekarzowi.
Bywa, iż wychodząc z kolejnej wizyty kontrolnej od lekarza ginekologa ciężarne męczy fakt, że po raz kolejny były zbyt zażenowane, aby zapytać o sprawy związane na przykład z seksem, wstydliwymi dolegliwościami towarzyszącymi ciąży oraz skutkami porodu.

Pytania o seks

Obawy związane z porodem są naturalne i towarzyszą głównie tym kobietom, które są po raz pierwszy w ciąży. Zastanawiają się one między innymi czy ich pochwa po porodzie rozciągnie się. Takie pytanie jest uzasadnione, zważywszy na fakt, iż przy porodzie naturalnym przez drogi rodne przecisnąć się musi przecież całkiem spore dziecko.

Dochodzi oczywiście do sporego rozwarcia, ale mięśnie pochwy (tak zwane mięśnie Kegla) powrócą do poprzedniego rozmiaru dzięki pamięci mięśniowej. Zaleca się jednak wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, które polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu tych mięśni, jak w sytuacji, gdy kobieta odczuwa potrzebę oddania moczu.

Innym nurtującym ciężarne problemem jest kwestia możliwości uprawiania seksu w czasie ciąży. W przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych, nie ma żadnych medycznych przeszkód do odbywania stosunków seksualnych. Powinno się jednak unikać pozycji umożliwiających głęboką penetrację, gdyż może ona przyspieszyć akcję porodową, szczególnie w ostatnim trymestrze. Seks w ciąży nie zagrozi ani dziecku, ani przyszłej matce, jeżeli będzie dostosowany do możliwości fizycznych ciężarnej.

Kolejnym dylematem, które nurtuje kobiety w ciąży, to odpowiedź na pytanie w jakim czasie po porodzie można rozpocząć współżycie płciowe i czy stosunek będzie bolesny? Specjaliści radzą, aby po rozwiązaniu z uprawianiem seksu (penetracją) zaczekać do końca okresu połogu, czyli sześć tygodni. Ciąża oraz poród to spore obciążenie dla organizmu. W okresie laktacji zmienia się również poziom hormonów w ciele kobiety, szczególnie estrogenów. Z tego powodu może występować tak zwana suchość pochwy i sprawiać kobiecie ból. Pomocne w takiej sytuacji będą różnego rodzaju lubrykanty. Z czasem jednak organizm sam wróci do normy.

Wstydliwe dolegliwości w okresie ciąży

Oprócz kwestii związanych z seksualnością, kobiety będące w ciąży martwią się również innymi sprawami, o które wstydzą się zapytać nawet lekarza specjalisty. Takim dylematem są na przykład obfite upławy w ciąży. Czy są normalne? Odpowiedź brzmi TAK. Intensywne upławy spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele ciężarnej. Jednak wizyta w gabinecie lekarskim jest konieczna w przypadku, gdy w czasie występowania upławów kobieta odczuwa ból, pieczenie, swędzenie lub pojawiają się inne dolegliwości. Świadczyć one mogą o infekcji.

Kolejnym problemem dręczącym kobiety będące w ciąży są gazy i niestrawność, a raczej to czy ich występowanie jest czymś niepokojącym. Również w tym przypadku wina leży po stronie szalejących hormonów, które wpływają na pracę układu trawiennego ciężarnej. W przypadku wielu brzemiennych, dolegliwości w postaci gazów, niestrawności pojawiają się już na samym początku ciąży. Nie ma więc powodów do obaw.

Niedyspozycje poporodowe

Jedną z innych obaw, nierzadko towarzyszącym ciężarnym jest to, czy po narodzinach dziecka pojawi się problem z kontrolowaniem pęcherza. Wiele kobiet będących w ciąży, zwłaszcza blisko terminu rozwiązania, miewa bowiem kłopoty z utrzymaniem moczu. Po porodzie w czasie od sześciu tygodni do trzech miesięcy zdolność ponownego opanowania pęcherza powinna powrócić. W przypadku, gdy opisana dolegliwość nie ustępuje należy udać się do lekarza.

Ostatnim zagadnieniem, którym zajmiemy się w tym tekście to odpowiedź na pytanie, czy kobieta może nie zauważyć, że zaczął się poród. Taka możliwość istnieje, gdyż pomylenie odejścia wód płodowych (gdy ich ilość jest niewielka) z nietrzymaniem moczu przez ciężarną jest całkiem realne. Wszelkie wątpliwości znikną natomiast w momencie, gdy pojawią się pierwsze skurcze okołoporodowe – nie da się bowiem ich pomylić z niczym innym.

Z ciążą i porodem zawsze wiąże się szereg pytań i wątpliwości, które nurtują szczególnie te kobiety, które są po raz pierwszy w odmiennym stanie. Stres nimi spowodowany stanowić może zagrożenie dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Warto więc otwarcie i szczerze o wszelkie aspekty związane z ciążą pytać lekarza.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Pytania, które kobieta w ciąży wstydzi zadać się ginekologowi

  1. moim zdaniem ważne jest także aby szczepy zawarte w probiotykach pochodziły od polskich kobiet bo wtedy dla nas są najskuteczniejsze dlatego ja kupuję provag bo własnie ma takie szczepy, brałam go przed ciążą jakiś czas i w ciąży także i na szczęście nie miałam problemów z infekcjami intymnymi a wiem że te w ciąży mogą być problemem

  2. pytan po porodzie jest wiele, ja po okresie pologu juz nie moglam sie doczekac az rozpoczne wspolzycie, jednak kiedy juz do tego doszlo okazalo sie ze wcale nie jest tak przyjemnie jak kiedys…odczowalam bol, pieczenie i suchosc pochwy, odlozylam wiec proby i poszlam do ginekologa, okazalo sie ze sluzowka pochwy jest bardzo wysuszona i potrzebuje wsparcia w regeneracji, lekarz zalecil tygodniowa kuracje globulkami Hydrovag, ktore zadbaly o to co potrzeba, dziki zawartosci hialuronianu sodu przywrocily naturalne nawilzenie pochwy oraz zregenerowaly ja! po takiej kuracji znow bylo przyjemnie:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.