Wywoływanie porodu – domowe sposoby, postępowanie w szpitalu. Przyczyny, ryzyka 

Przy-porodzie-162604931
Ciąża trwa dziewięć miesięcy. Nie ma możliwości precyzyjnego ustalenia dnia porodu poza wyjątkiem rozwiązania przez cesarskie cięcie. Z reguły to będzie data przybliżona. Najdokładniejszym sposobem przewidzenia terminu przyjścia dziecka na świat jest wykonanie w pierwszym trymestrze ciąży badania USG. Precyzyjność takiego oszacowania terminu wynosi w przybliżeniu siedem dni.

U większości kobiet poród rozpoczyna się samoistnie pomiędzy trzydziestym siódmym, a czterdziestym drugim tygodniem ciąży. Istnieją jednak pewne sytuacje, które ze względu na dobro matki lub dziecka wymagają podjęcia decyzji o wywołaniu porodu dostępnymi metodami.

Przyczyny wywoływania porodu

Indukcja porodu wykonywana jest w sytuacji, gdy pojawia się zagrożenie dla zdrowia lub życia matki, albo dziecka. Powodami do takich działań mogą być na przykład cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi lub zagrożenie zatruciem ciążowym, występująca u ciężarnej przewlekła chorobą nerek, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego, zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu.

Decyzję o konieczności wywołania porodu może podjąć lekarz, gdy ciąża pomimo niskiego ryzyka trwa nadal choć przekroczony został czterdziesty pierwszy tydzień. Wzrasta w tym czasie bowiem ryzyko zagrożenia zdrowia dziecka.

Innym powodem przyspieszania akcji porodowej jest sytuacja, gdy pękł pęcherz płodowy, a nie pojawiły się samoistne skurcze. Z najnowszych badań wynika, iż ponad połowa kobiet pod koniec ciąży stara się wywołać poród stosując najróżniejsze domowe sposoby. Najczęściej postępują tak młode przyszłe mamy, będące po raz pierwszy przy nadziei i których ciąża przekroczyła już trzydziesty dziewiąty tydzień.

Naturalne sposoby wywołania porodu

Kobiety czerpią wiedzę w tym zakresie najczęściej z rozmów z rodziną lub przyjaciółkami oraz z Internetu. Naturalnych metod indukcji porodu jest wiele, ale zdania dotyczące ich skuteczności są podzielone. Do takich sposobów należą między innymi chodzenie, ćwiczenia fizyczne, uprawianie seksu. Męskie nasienie zawiera prostaglandyny – hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej wygładzanie i rozwieranie. Ponadto podczas odczuwanego przez kobietę orgazmu wydziela się w jej ciele oksytocyna, która jest odpowiedzialna za wywoływanie skurczy macicy.Podobnie pomóc może masturbacja.

Zarówno stymulacja brodawek jest metodą rekomendowaną przez położne do indukcji porodu jak i w sytuacji, gdy poród się zatrzymał. Analogicznie jak seks, czy masturbacja, taka czynność powoduje wydzielanie się oksytocyny w organizmie przyszłej mamy.

Innymi domowymi sposobami jest lewatywa, zażycie środków przeczyszczających, spożywanie ostrego jedzenia przez ciężarną lub preparatów ziołowych na przykład picie naparu z liści malin, który wywołuje skurcze.

Szpitalne metody rozwiązania ciąży

Decyzję o sztucznym wywołaniu porodu lub skróceniu czasu trwania akcji porodowej oraz o wyborze metody indukcji zawsze podejmuje lekarz. Powinien omówić z pacjentką takie zabiegi za każdym razem, chyba że sytuacja wymaga nagłego działania w celu ratowania zdrowia lub życia matki albo dziecka.

Każdorazowe wywołanie porodu w szpitalu poprzedzone jest preindukcją. Polega ona na farmakologicznych lub mechanicznych czynnościach, które mają na celu ponaglenie dojrzewania szyjki macicy – zmiękczenia jej i rozszerzenia. W metodzie tej podaje się pacjentce prostaglandyn powodujących rozwieranie się części pochwowej kobiety.

Innym sposobem na wywołanie porodu w szpitalu jest zaaplikowanie przyszłej mamie syntetycznej oksytocyny w postaci kroplówki. Najstarszym medycznym sposobem indukcji porodu jest amniotomia. Polega ona na przebiciu pęcherza płodowego, co prowadzi do aktywnej fazy porodu.

Jeszcze inną techniką jest zastosowanie wysokiej lewatywy, która wywołuje lub wzmacnia skurcze porodowe u zdrowych kobiet. Ostatnim sposobem jest masaż szyjki macicy w czasie porodu. Wykonuje się go ręcznie, poprzez uciskanie szyjki macicy w celu pobudzenia jej do otwierania się i odklejenia dolnego bieguna pęcherza płodowego.

W przypadku wywoływania porodu metodami naturalnymi ryzyko dla matki lub dziecka jest stosunkowo niewielkie. Inaczej jest w przypadku sposobów sztucznych. Podanie rodzącej sztucznej oksytocyny skutkować może bardzo silnymi bólami, ale za to znacznie skraca się czas porodu. Infekcją i silnymi bólami grozi użycie amnitomi, a złym stanem emocjonalnym przyszłej mamy wysoka lewatywa. Bardzo bolesny jest również masaż szyjki macicy.

Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne najlepiej unikać wywoływania porodu. Każde takie działanie naraża kobietę na odczuwanie silniejszych i bardziej bolesnych skurczów. Wzrasta również ryzyko niedotlenienia dziecka, wystąpienia krwotoku poporodowego, uszkodzenia szyjki lub macicy, a także zwiększa się groźba konieczności zastosowania procedury cesarskiego cięcia.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)