Podróże samolotem w ciąży

Podróże samolotem w ciąży
W pierwszym i drugim trymestrze podróże samolotem nie niosą z sobą większego ryzyka.

Czy samolot w ciąży jest bezpieczny?

Problematyczny jest trzeci trymestr. Wiele linii lotniczych nie przyjmuje na pokład ciężarnych od 28 tygodnia ciąży. Przy zakupie biletu fakt, że jesteś w ciąży nie ma żadnego znaczenia. Możesz być jednak zapytana o wiek ciąży przy odprawie, lub wejściu do samolotu. Obsługa ma prawo nie wpuścić cię na pokład, jeśli istnieje prawdopodobieństwo szybkiego rozwiązania, jeśli nie masz odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Ponieważ istnieją w tym zakresie różne wymagania, warto zapytać o konkretne przepisy już bezpośrednio u przewoźnika, pamiętając o tym, że podobna procedura czeka nas przy powrocie. Zatem o ile w podróż na wakacje możesz nie przejmować się zaświadczeniem lekarskim, sprawdź, czy wracając ciąża nie będzie już na tyle zaawansowana, że będzie ono niezbędne.

Najczęściej ciężarne wybierają na podróże drugi trymestr. Mijają już wtedy mdłości i inne nieprzyjemne objawy z początku ciąży, brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, wraca dobre samopoczucie, jest to, więc idealny moment by wypocząć, nabrać sił przed absorbującym trzecim trymestrem i nacieszyć się bliskością z partnerem. Jednym słowem, warto wykorzystać te ostatnie chwile małżeńskiej wolności, bo najbliższe wakacje będą musiały odbyć się już we trójkę i w towarzystwie o wiele bardziej skomplikowanego bagażu, jak nosidełko, wózek, wanienka, przenośnie łóżeczko, butelki, pieluchy i cały szereg innych drobiazgów, co sprawia, że każdy taki wyjazd z małym dzieckiem wymaga już przygotowania i jest bardziej kłopotliwy.

Samolot w ciąży – warto wiedzieć

Wybierając się na wakacje w ciąży warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia i nie wybierać się w rejony, gdzie na wypadek komplikacji może być problem z opieką medyczną. Unikaj też miejsc, gdzie wskazane są szczepienia, czy które wymagają długiego lotu. Fotele w samolocie nie są zbyt wygodne, nie można ich ustawić w pozycji leżącej, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Kilka godzin bez ruchu w pozycji siedzącej może spowodować kłopoty z krążeniem.

Wróć do wszystkich wskazówek „Ćwiczenia, podróże i hobby”.

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)