Skąd się biorą nudności i wymioty w ciąży?

Ciaza-zdrowie-dolegliwosci (1)
Nudności są jednym z pierwszych objawów ciąży. Zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku tygodniach, choć zdarzają się mamy, które na nudności, czy niechęć do określonych potraw narzekają przez całe 9 miesięcy. Nudności w ciąży występują zazwyczaj rano, tuż po przebudzeniu. Ich pojawienie się jest związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety, czyli wzrost poziomu estrogenów, pojawienie się hormonu ciążowego HCG a także rozluźnienie tkanki mięśniowej, refluks, nadwrażliwość na zapachy i smaki. Jak sobie radzić nudnościami w ciąży? Nudności w ciąży to częsta dolegliwość. Pojawia się zazwyczaj między 6 a 15 tygodniem ciąży i dotyka blisko 70% ciężarnych.

Do kiedy nudności w ciąży?

Nudności w ciąży nie ułatwiają życia przyszłej mamie. Gospodarka hormonalna wciąż jeszcze jest rozchwiana, przyszłej mamie w pierwszych tygodniach często towarzyszą też skłonność do płaczu i huśtawka nastroju, zmęczenie, senność, bolesność brzucha i tkliwość piersi. Gdy dochodzą do tego jeszcze mdłości i wymioty, to początek ciąży daleki jest od książkowej sielanki.

Pocieszające jest, że mdłości z reguły ustają do końca pierwszego trymestru, choć pewna grupa kobiet boryka się z nimi do końca ciąży. Mdłości nie są domeną poranka. Mogą pojawiać się przez cały dzień i z różnym nasileniem.

Mdłości i wymioty w ciąży nie wymagają konsultacji z lekarzem. W większości przypadków dolegliwości łagodzą domowe sposoby. Sygnałem alarmowym jest odwodnienie: zawroty głowy, mroczki przed oczami, krew w wymiotach, utrata wagi powyżej 2 kg, a także wymioty, które utrzymują się powyżej 12 godzin.

Co na wymioty w ciąży?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na nudności w ciąży. Tak jak u każdej z przyszłych mam nudności i wymioty występują w różnym nasileniu, tak różne są sposoby, które mogą im pomóc. Pocieszające jest to, że choć nudności są tak uciążliwe, to nie stanowią zagrożenia dla dziecka. O sprawdzonych domowych sposobach na nudności w ciąży, przeczytasz tutaj.

Wróć do wszystkich wskazówek na temat „Dolegliwości”

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)